Sultan Alp Arslan nasıl öldü?

Cihan PİYADEOĞLU cevapladı

Sultan Alp Arslan nasıl öldü?

Sultan Alp Arslan’ın öldürülmesine giden süreçteki ilk adım, Karahanlılar üzerine bir sefer tertip etmeye karar vermesi olmuştur. Bununla birlikte bu sefer ve Alp Arslan’ın öldürülmesi hakkındaki bilgiler farklı kaynaklarda farklı şekillerde yer alır. Konu hakkında bildiğimiz en kesin şey yirmi dört günde Ceyhun’u geçen Sultan Alp Arslan’ın komutanlığını Yusuf el-Harizmi’nin yaptığı Berzem adındaki bir kaleyi kuşattığıdır. Kale komutanı Alp Arslan’a sıkı şekilde direnmiştir. Bundan dolayı iyice sinirlenen Alp Arslan, kale düşmesinden sonra işe yarar bazı bilgilerin bu şahıstan elde edilebileceğini düşünmüştü. Bu sebeple 20 Kasım 1072 tarihinde Yusuf, iki gulamın refakatinde sultanın huzuruna getirildi. Sultan ona soru sordukça Yusuf garip davranışlarda bulunmuş, ters cevaplar vermişti. Çünkü onun da kendine göre planları vardı. Onun davranışlarından rahatsız olan Sultan Alp Arslan, çadırının önüne kazıklar çakılarak Yusuf’un bağlanmasını emretti. Kendisi de iyi bir okçu olmasına güvenerek ok ve yayını eline aldı. Amacı bir ok atışıyla Yusuf’u öldürmek veya ona bir ders vermekti. Tam da bu esnada Yusuf’tan gelen “Ey kötü adam (veya muhannes)! Benim gibi bir adam böyle öldürülür mü?” şeklindeki hakaretamiz sözlere sinirlenen Sultan Alp Arslan, onun çözülmesini istedi. Yusuf çözülünce de ona Yusuf’a bir ok fırlattı. Ancak fırlattığı ok hedefini bulmayınca orada bulunan herkes kısa da olsa bir şaşkınlık yaşadı. Çünkü bu durum daha önce görülmüş bir şey değildi. Yusuf, bu şaşkınlık anını fırsat bilerek Alp Arslan’a saldırdı. O sırada tahtında oturmakta olan Alp Arslan bu saldırıyı savuşturmak için ayağa kalkmak istedi. Ama ayağı sürçerek yüzüstü yere kapaklandı. Bu sefer yanındaki emirlerden Sadüddevle Gevherayin Yusuf’u engellemek istediyse de bunu başaramadı. Yusuf da bıçağını yerde yatmakta olan Sultan Alp Arslan’a saplamayı başardı. Yusuf hemen orada öldürüldüyse de Alp Arslan ağır bir yara almıştı. Hemen başka bir çadıra götürülerek yaraları sarıldı. Ancak yaraları ağır olduğu için dört gün daha yaşayabildi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Cevaplayan Hakkında
Cihan PİYADEOĞLU

Ortaçağ tarihçisi olan Cihan Piyadeoğlu İstanbul Medeniyet Üniversitesi'nde profesör doktor kadrosunda öğretim üyesi olarak Büyük Selçuklu Devleti özelinde çalışmalarını sürdürmektedir. Arapça ve Farsça bilen Piyadeoğlu'nun yayınlanmış 3 kitabı bulunuyor.

KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun