Gazi Umur Bey nasıl öldü?

Selahattin DÖĞÜŞ cevapladı

Gazi Umur Bey nasıl öldü?

Aydınoğlu Gazi Umur, daha babası sağ iken Yukarı Kaleyi üs edinerek korsanlık faaliyetlerine başlamış, ilk ciddi askeri faaliyetini henüz 18 yaşında iken İzmir’e karşı yapmıştı. Gazi Umur İzmir’de tamamen hakimiyet kurduktan sonra, Levanten dünyasının vazgeçemediği önemli bir ticaret ayağı yok olmuştu. Hıristiyan dünyasının bu son kalesini geri alabilmek için Latin dünyası müteaddit defalar Haçlı ittifakları kuruyor ve İzmir’i kuşatıyordu. En son 1344 yılında Papa öncülüğünde harekete geçen Hıristiyan koalisyonun donanması Kadifekale dışında bütün Aşağı İzmir’i almıştır. Umur Bey, kıyı İzmir’i kaybettiği gibi tersane ve donanması da tahrip edildi. İzmir Liman Kalesinin düşmesinden sonra Umur ve Hızır kardeşler bütün güçleriyle yukarı İzmir’i savundular. Bundan böyle İzmir’i geri almak için savaşmaya devam eden Gazi Umur, diğer sahil beyliklerden ve Eretna Emirliğinden takviye alarak İzmir’i yeniden kuşattı. Ancak başarılı olamadı. Üstelik orada şehit düştü (1348). 21 yıl din uğruna mücadele eden Umur’un son seferinde genç yaşta (39) şehit düşmesinin hazin öyküsü Enveri’nin Destan’ında uzun uzun anlatılır. Onun şehiden hayatının son bulması diğer Türk korsanları ve özellikle Osmanlı leventlerine denizcilik faaliyetlerinde bir idol ve manevi bir önder olmuştur.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Cevaplayan Hakkında
Selahattin DÖĞÜŞ

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde Osmanlı sosyal tarihi üzerine çalışmalar sürdüren Selahattin Döğüş profesör doktor olarak öğretim üyeliği yapmaktadır.

KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun