Zeyrek Camii turist çekmeye devam ediyor

Zeyrek Camii turist çekmeye devam ediyor

Doğru Roma döneminden kalan ve Ayasofya'dan sonra İstanbul'daki en eski yapılardan olan Zeyrek Cami, biten tadilatından sonra turist çekmeye devam ediyor.

BEYAZ TARİH / HABER

Doğu Roma döneminden kalarak  günümüze kadar yapısını koruyan en eski kiliselerden olan Zeyrek Cami, yapılan tadilat çalışmalarından sonra turistlerin hizmetine tekrar açılarak ziyaretçilere ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

1124 dolaylarında inşa edilmeye başlanılan yapı Pantokrator Kilisesi adıyla kurulmuş olup 1453 yılında İstanbul'un fetiyle birlikte bir medrese haline getirilmiş ve İstanbul’un Osmanlı dönemine ait ilk eğitim kurumu olmuştur. Medresenin müderrislerinden Zeyrek lakaplı Molla Mehmed Efendi yapının Osmanlı dönemindeki isminin kaynağı olarak bilinir

2006 yılından beri tadilatta olan Zeyrek Cami, 10 senenin ardından 2016 yılının girmesiyle hizmete açıldı. Hizmete girdiğinden bu yana kısa süre geçmesine rağmen yoğun olarak yerli yabancı turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun