Yenikapı Limanının Devamı Bulundu

Yenikapı Limanının Devamı Bulundu

Avrasya Tüneli (İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesi)kapsamında Yenikapı Meydanı’nda devam eden bağlantı yolu çalışmalarında Theodosius limanının devamı ortaya çıkarıldı. İstanbul Arkeoloji Müzeleri denetiminde devam eden arkeolojik kazılarda 19. yüzyıl mimari buluntularının altından batık ve neolitik dönem gelme ihtimali ağır basıyor.

BEYAZ TARİH \ HABER

Marmaray ve metro istasyonları için Yenikapı’da İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü başkanlığında 2004 yılında başlayan arkeolojik kazılarda Bizans döneminin ünlü Theodosius Limanı tespit edilmişti. Liman kazılarından 36 batık ve binlerce kültür varlığı ortaya çıkarılmış, neolitik dönem buluntuları ile birlikte İstanbul’un tarihi 8500 yıllık bir zaman dilimine kadar genişlemişti. Ancak metro ve Marmaray istasyonu kazılarında limanın sadece bir bölümü ortaya çıkarılmış, limana ait hem fener hem de mendirek henüz tespit edilememişti. 

Neoletik de Gelebilir

Avrasya Tüneli Projesi kapsamında eski Gar Gazinosu’nun önünde Aksaray’ı sahile bağlayan karayolunun hemen altında yapılan kazılarda arkeolojik mimari kalıntılara rastlandı. İstanbul Arkeoloji Müzeleri denetiminde süren kazılarda 18 ve 19. yüzyıl Osmanlı mimari yapılarının temelleri çıkarıldı. Bu yapıların Theodosius Limanı’nın doldurulduktan sonra üzerine inşa edildiği düşünülüyor. Daha önceki Yenikapı kazılarında da benzer mimari yapılara rastlanılmış, önce batıklar, ardından da neolitik dönem buluntuları gelmişti. 

Mendirek Tartışması

Müze yetkilileri buradaki mimari buluntuların da kaldırıldıktan sonra alttan liman dolgusu ile birlikte batıkların gelebileceğini, eksi 7 metreye kadar inileceğini ve neolitik dönem buluntularının çıkma ihtimali olduğunu belirtiyorlar. Kazı alanının en ucunda ise dikkat çekici bir buluntuya rastlandı. Yaklaşık 5 metre genişliğinde ‘L’ biçimli mimari yapı duvarının Theodosius Limanı’na ait mendirek olabileceği ileri sürülüyor.

Müze yetkilileri de kazdıkları alanın büyük ihtimalle liman ağzı, yani gemilerin giriş yaptığı yer olduğunu tahmin ettiklerini, ‘L’ biçimli buluntuyu da ilk başta mendirek zannettiklerini ancak sonrasında bunun Osmanlı döneminde kıyıdaki yapıları dalgalardan korumak amacıyla yapılmış olduğunu düşündüklerini ileri sürdüler. Mendirek tartışması süreceğe benziyor. Kalıntıların kaldırılması sırasında mendirek olduğu iddia edilen yapının mutlaka numaralandırılarak özenle taşınması fikri ağır basıyor. Sürecin uzamasından korkan müteahhit firma ise bir an önce iş makineleri ile kalıntıların kaldırılıp yolun bitirilmesi yönünde görüş bildiriyor. 

Avrasya Projesi

Avrasya Tüneli Projesi (İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesi), Asya ve Avrupa yakalarını, deniz tabanının altından geçen bir karayolu tüneli ile birbirine bağlayacak. İstanbul’da araç trafiğinin yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet verecek olan Avrasya Tüneli, toplam 14.6 kilometrelik bir güzergâhı kapsıyor. Bu güzergâh üzerinde birçok bağlantı yolları inşaatı sürüyor. Aksaray yönünden gelen araçlar için de Yenikapı kavşağı bu kapsamda yeniden düzenleniyor.

Kaynak: hurriyet.com

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun