Yanlış restorasyon kurbanı antik tiyatro bakımsızlıktan çürümeye yüz tuttu

Yanlış restorasyon kurbanı antik tiyatro bakımsızlıktan çürümeye yüz tuttu

Tarihi, 2 bin yıl öncesine dayanan Ulus’taki antik Roma Tiyatrosu kaderine tek edildi. Madde bağımlıları ve sokak hayvanlarına mesken olan tarihi kalıntılar arasındaki alkol şişesi kırıkları, çöp poşetleri ve dışkılar dikkat çekiyor.

BEYAZ TARİH / HABER

Ankara’nın en eski yerleşim bölgelerinden Ulus’ta yapılan kazılarda ortaya çıkarılan antik Roma Tiyatrosu, 2000 yıllık tarihinin en kötü günlerini yaşıyor. Kaderine terk edilen, madde bağımlıları ve sokak hayvanlarının meskeni haline gelen tiyatro, göz göre göre yok oluyor. Anadolu Medeniyetleri Müzesi arkeologları, 2009 yılında Hacı Bayram Veli Camii ile Ankara Kalesi arasında kalan birinci derece sit alanında yaptıkları kazı çalışmasıyla milattan sonra 1’inci ve 2’nci yüzyıl arasında inşa edilen antik Roma Tiyatrosu’nu ortaya çıkarmıştı.

Beyaz mermer yapılınca durduruldu

Büyükşehir Belediyesi, ‘Ulus Tarihi Kent Merkezi’ projesi kapsamında antik tiyatroyu aslına uygun olmadan gülkurusu rengindeki taşlar yerine beyaz mermerlerle restore etmeye çalışınca, Kültür ve Turizm Bakanlığı arkeologları duruma itiraz ederek çalışmaları durdurdu. Tiyatroyu turizme kazandırmak amacıyla kalıntılar üzerine ve çevresine sonradan inşa edilen çeşitli yapılar yıkılırken, devam eden süreçte antik tiyatro kaderine terk edildi.

Kalıntı üstünde ateş yakıyorlar

Yıllardır hiçbir çalışma yapılmayan ve korunmayı bekleyen tiyatro ise sokak hayvanları ve madde bağımlılarının mekanı oldu. Kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan antik taşlar ve kalıntılar üstünde şimdilerde madde bağımlıları ateş yakıp çevreye zarar veriyor. Antik tiyatronun bakımsızlıktan çöplüğe dönmesi dikkat çekerken, kalıntılar arasında alkol şişesi kırıkları, çöp poşetleri ve dışkılar görenleri hayrete düşürüyor.

Kaynak: Hürriyet

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun