Wishnitzer ile ‘Osmanlı Zamanına Dönüş’

Wishnitzer ile ‘Osmanlı Zamanına Dönüş’

Pera Müzesi, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu kapsamında, Osmanlı döneminde toplumun zaman anlayışına odaklanan bir konuşma etkinliği düzenliyor. Etkinlik 4 Nisan saat 18.30’da İstanbul Beyoğlu’ndaki Pera Müzesi binasında yapılacak.

BEYAZ TARİH / HABER

Pera Müzesi, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu kapsamında, Osmanlı döneminde toplumun zaman anlayışına odaklanan bir konuşma etkinliği düzenliyor.

Osmanlı’nın bilinen son büyük saat ustalarından Mustafa Şem’i Pek’in 31 numaralı mekanik saatinin, duayen saat ustası Recep Gürgen tarafından restore edilerek sergiye eklendi. Buna takiben yapılan “Osmanlı Zamanına Dönüş” başlıklı konuşmas yapacak Avner Wishnitzer, Osmanlıların zamanı, gök cisimlerinin hareketleriyle bağıntılar kurarak, dünyevi sosyo-politik düzeni meşru kılmak ve tasdik etmek için kullandıklarını vurguluyor. Mekanik saatlerin de bu sistemin bir parçası olduğunu ifade eden Wishnitzer, 18. yüzyıl sonlarında Osmanlı idarecilerilerinin zamanı düzenlemenin yeni yollarını keşfetmeye koyulduklarını sözlerine ekliyor. Konuşma, bu arayışın, zamanın algılanma ve kullanılma biçiminde yarattığı köklü değişimi gözler önüne serecek. Etkinlik 4 Nisan saat 18.30’da İstanbul Beyoğlu’ndaki Pera Müzesi binasında yapılacak.

Kaynak: Aydınlık

 

 
 
 
 

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun