Vezir Hamamı Aslına Uygun Hale Getirildi

Vezir Hamamı Aslına Uygun Hale Getirildi

Şanlıurfa'da 300 yıllık geçmişi olan tarihi Vezir Hamamı, aslına uygun yapılan restorasyonun ardından içine eklenen şark köşeleriyle, geleneksel sıra gecelerine evsahipliği yapıyor.

BEYAZ TARİH / HABER

Şanlıurfa'da, 3 asrı aşkın süredir hamam olarak hizmet veren ve restore edilen tarihi Vezir Hamamı, turizme kazandırıldı. Restore çalışmalarının ardından şark köşeleriyle donatılan hamam, şimdilerde şehrin geleneksel sıra gecelerine evsahipliği yapıyor. 

Merkez Eyyübiye ilçesi Yusuf Paşa Mahallesi'nde bulunan ve 1703 yılında Mutasarrıf Arapkirli Yusuf Paşa tarafından yaptırılan Vezir Hamamı, bir kaç yıl öncesine kadar hamam olarak kullanıldı.

Zamanla yıpranan hamama ilginin de giderek azalması üzerine, Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından sağlanan destekle tarihi hamam aslına uygun olarak restore edildi.

Yaklaşık bir yıl önce restorasyonu tamamlanan bin 200 metrekare alana sahip hamam, bütün oda ve bölümlerine yapılan şark köşeleriyle farklı bir görünüme kavuştu.

Kaynak: AA

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun