Van Gogh Tokat’ta

Van Gogh Tokat’ta

Tokat Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi tarafından düzenlenen operasyon kapsamında Vincent Van Gogh’un 37 eserlik “Yetim Adam” serisine ait olduğu düşünülen “Yaşlı Adam Sopayla” adlı eseri ele geçirildi. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Sulu Sokak Çarşısı’nda bulunan Tokat Müzesi’nde muhafazaya alınan tablo yüksek güvenlikte korunuyor.

BEYAZ TARİH / HABER SERVİSİ

İhlas Haber Ajansı tarafından yapılan habere göre İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdurrahman Akyüz’ün “Tablonun orijinal çıkması için dua ediyoruz.” dediği belirtildi. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyelerinin yaptığı ön araştırmaya göre tablonun tarihi eser niteliğinde olduğu ifade edildi. 
İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdurrahman Akyüz, Hollanda’da bulunan Van Gogh Müzesi ile de yazışmalar yapılırken, tablonun röntgeni filmi çekildiğini kaydetti. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’den heyetin tablonun orijinal olup olmadığının belirlenmesi amacıyla Tokat’a heyet göndereceğini ifade eden Akyüz, “Tablonun güvenliği diğer eserlerimiz ne kadar önemli ise o da o kadar önemli. Müzemizde 7/24 üst düzey bir güvenlik var. Tablo emin ellerde, orijinal çıksın diye dua ediyoruz. Tablo orijinal olursa Tokat’ın tanıtımı için önemli.” dedi.
 
Mona Lisa dahil ünlü bir çok tablonun sahtesinin olduğuna dikkat çeken Akyüz, “Ama hiçbir eser orijinali kadar kıymetli değildir. Tablonun gerçek çıkması halinde, Tokat’ta birkaç gün sergilemeyi isteriz. Çalıntı ise sahibine teslim edilir” diye konuştu.
Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’den oluşturulacak bilirkişi tarafından tablonun yakın bir tarihte ayrıntılı olarak incelenmesi bekleniyor.
beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun