Üsküp'te yeni bir 'Osmanlı' camisi yükselecek

Üsküp'te yeni bir 'Osmanlı' camisi yükselecek

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Makedonya'nın başkenti Üsküp'te inşa edilecek Tophane Merkez Camisi inşaatı için ilk adımlar atıldı..

BEYAZ TARİH / HABER

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından Makedonya'nın başkenti Üsküp'te inşa edilecek Tophane Merkez Camisi'nin inşaatı için ilk adımlar atıldı.

Üsküp'ün Tophane Mahallesi'nde Osmanlı mimarisinde inşa edilecek caminin, bölge halkının ibadethane ihtiyacını karşılaması bekleniyor. Caminin inşa edileceği arsanın çevresi kapatılmaya başlanırken, şantiye ofislerinin de kurulumu sürüyor.

Kapalı otopark, Kur'an kursları, konferans salonları, yemekhane, şadırvanlar ve idari binanın bulunacağı külliye tarzındaki caminin, birçok özelliğiyle İstanbul Edirnekapı'daki Mihrimah Sultan ve Ankara'daki Kocatepe camilerini andıracağı belirtiliyor.

Cami projesi hakkında bilgi veren Türkiye'nin Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Murat Alkan, projenin TDV ve iştiraklerinden KOMAŞ ile Makedonya İslam Birliği ve Üsküp Çayır Belediyesi iş birliğinde yürütüleceğini söyledi.

Osmanlı mimarisi özelliklerini taşıyacak iki minareli bir cami inşa edileceğini aktaran Alkan, "Başladıktan sonra takriben 2-2,5 yıl içinde bitirmeyi planlıyoruz. Bu arsa üzerinde hem cami hem de İslam Birliğine ait bir idari bina yükselecek." dedi.

Kaynak: AA

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun