UNESCO'dan Ahmet Yesevi ve Fuad Köprülü Yılı

UNESCO'dan Ahmet Yesevi ve Fuad Köprülü Yılı

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO), tarafından 2016-2017 sezonu Ahmet Yesevi ve Fuad Köprülü yılı ilan edildi.

BEYAZ TARİH / HABER

Türkiye’nin önerisi ile "Hoca Ahmed Yesevi’nin Ölümünün 850. Yıldönümü” Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan'ın desteği ile  ve bilim adamı ve “Fuad Köprülü’nün Ölümünün 50. Yıldönümü” ise Azerbaycan ve Kazakistan'ın desteği ile UNESCO Anma ve Kutlama Programına alındı.

2016-2017 yılı için 53 Anma ve kutlama Yıldönümleri 38. UNESCO Genel KonferansıAPX Komisyonunda kabul edildi.

UNESCO Türk Milli Komisyonu tarafından sunulan ve örgütün idari işler, bütçe, insan kaynakları ve dış ilişkiler (APX) komisyonunda kabul edilen öneriye göre Ahmet Yesevi'nin ölümünün 850. yıl dönümü ve Fuad Köprülü'nün ölümünün 50. yıl dönümü dünya çapında anılacak. 

UNESCO'nun Ahmet Yesevi’yi anma takvimine alınmasının ardından değerlendirmelerde bulunan UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, Ahmet Yesevi'nin "kültürlerarası diyalog, kültürlerin yakınlaşması, barış gibi semboller açısından son derece önemli bir şahsiyet" olduğuna dikkat çekti. UNESCO'nun Ahmet Yesevi'nin anılması kapsamında özel bir logo oluşturacağını bildiren Oğuz, 2016 yılı içerisinde yapılacak etkinliklerinin bir kısmının UNESCO'nun merkezi Paris'te, bir kısmının ise Kazakistan, Kırgızistan ve Azerbaycan'da ve Rusya'daki bazı cumhuriyetlerde düzenlenebileceğini belirtti. 

UNESCO'nun Ahmet Yesevi’yi anma kararını Genel Konferansı kapanış tarihi olan 18 Kasım'da resmen ilan etmesi bekleniyor. Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak da bu kapsamda çok sayıda faaliyet planlanmaktadır.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun