'Türkiye Ulu Camileri' Fotoğraf Sergisi Açıldı

'Türkiye Ulu Camileri' Fotoğraf Sergisi Açıldı

Atatürk Kültür Merkezince, Anadolu'nun farklı şehirlerindeki 40 ulu caminin fotoğraflarından oluşan sergi, Kızılay Metro Sanat Galerisi'nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu

BEYAZ TARİH / HABER

 

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'na bağlı Atatürk Kültür Merkezince hazırlanan ve Anadolu'nun farklı şehirlerindeki 40 ulu caminin fotoğraflarından oluşan "Türkiye Ulu Camileri" fotoğraf sergisi, sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Kızılay Metro Sanat Galerisi'ndeki sergi açılışında konuşan Atatürk Kültür Merkezi Müdürü Prof. Dr. Turan Karataş, Anadolu'ya Müslüman-Türk kimliğini kazandıranların Anadolu Selçukluları olduğunu belirterek, "Bir yıldan fazla bir zamandır bir fotoğraf sanatçımız, Anadolu'daki 118 ulu camiyi farklı iki mevsimde gezerek 10 binden fazla fotoğraf çekti. Bu fotoğraflardan seçilen bin kareden oluşan bir albüm hazırladık. Bu sergide de seçilen cami fotoğraflarının 40 tanesini sergiliyoruz." dedi.

Karataş, ziyaretçilere, sergiyi sadece gezmelerinin yeterli olmayacağını, mümkünse o camilere bizzat giderek ziyaret etmelerini tavsiye etti.

Bursa Ulu Cami, Divriği Ulu Cami ve Ankara Arslanhane Cami'nin de aralarında bulunduğu 40 camiye ait fotoğrafın yer aldığı sergi, 11 Haziran Cumartesi gününe kadar ziyaret edilebilecek.

Kaynak: AA

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun