Türk Tarih Kurumu'ndan dev hizmet

Türk Tarih Kurumu'ndan dev hizmet

Türk Tarih Kurumu tarafından hazırlanan 1. Dünya Savaşı ile ilgili bilgi, belge ve döküman arşivi niteliğindeki dunyasavasi.ttk.gov.tr yayına başladı.

BEYAZ TARİH / HABER

Türkçe ve İngilizce üzerinden yayın gerçekleştiren arşivde Dünya savaşına ilişkin kronoloji, orijinal vesikalar, görsel veriler, soru - cevap şeklinde bilgilendirici içerikler ve bibliyografya yer alıyor. Arşivde özellikle araştırmacıların istifade edeceği önemli belgelere yer verilirken Ermeni iddialarına ilişkin akademik perspektifte paylaşımlar da bulunuyor.

Prof. Dr. Refik Turan'ın başkanlığını yaptığı Türk Tarih Kurumu'nun proje ile alakalı yayınladığı bültende özellikle Ermeni iddialarına ilişkin noktalara ağırlık veriliyor. 1878’den 1923’e kadar detaylı bir kronolojinin yer aldığı sitede Ermeni Dosyası başlığı altında Büyük Devletler ve Ermeni Sorunu, Ermeni İsyanları Mezalimi, İttihat ve Terakki Tehcir, Asala-Jcag-Hocalı, Ermenilerde Din ve Patrikler konu başlıkları altında geniş çaplı çalışmalar yer alıyor. Türk-Ermeni Külliyatı başlığı altında ise; Türk Tarih Kurumu tarafından yayınlanan 10 ciltlik “Tarihte Türkler ve Ermeniler” adlı eserde yer alan makalelere yer veriliyor. Ayrıca, Kurum tarafından 1937’den bu yana yılda 3 kez yayınlanan tarih dergisi Belleten’de yayınlanan Ermeni Meselesine ilişkin makalelere de yer verildi.


Yerli ve Yabancı Kaynaklar olarak 2 bölümde ele alınan Belgeler kısmında, çok sayıda orijinal belge yer alıyor. Bibliyografya kısmında ise, Ermeni Meselesine ilişkin bir çok kaynağa ve çalışmaya yer verildi. Görsel ve işitsel materyallere yer verilen web sitesinde 3 farklı galeride özgün resimlere yer verilirken, videolar kısmında on iki bölümden oluşan Çanakkale Günlükleri Belgeseli, Ermeni Meselesi ve konunun uzmanlarının Ermeni Ayaklanmaları Sempozyumu videoları bulunuyor. Soru- cevap kısmında Amerikan kongresine getirilen sözde “Ermeni Soykırımı Karar Tasarısı” İçeriği ve İddialara Verilen Cevapların yer aldığı detaylı bir cevap metni yer alıyor.
beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun