Trabzon'daki Asırlık Taş Ev Müze Oldu

Trabzon'daki Asırlık Taş Ev Müze Oldu

Trabzonlu Karpuz ailesinin fertleri, Düzköy ilçesine bağlı Taşocağı Mahallesi'ndeki büyüklerinden kalma asırlık taş evi Kültür ve Turizm Bakanlığından aldığı destekle restore ederek müzeye dönüştürdü.

BEYAZ TARİH / HABER

Trabzonlu Karpuz ailesinin fertleri, Düzköy ilçesine bağlı Taşocağı Mahallesi'ndeki büyüklerinden kalma asırlık taş evi Kültür ve Turizm Bakanlığından aldığı destekle restore ederek müzeye dönüştürdü.

Aslına uygun restore edilen büyüleyici manzaraya sahip 100 yıllık binada, geçmişte kullanılan araç ve eşyalar sergileniyor.

Proje Danışmanı Haşim Karpuz, açıklamada, asırlık taş evinin yaklaşık 10 yıl önce babasından kaldığını söyledi.

Evin çok eski olduğunu dile getiren Karpuz, "Evde kimse yaşamıyordu ve yıkılmaya yüz tutmuştu. Ben de yıkılmasını istemiyordum ve evi tadilat etmeyi düşündüm. Bu kapsamda da inşaat mühendisi yeğenim Fehmi Karpuz ile bir araya geldik ve istişare yaptık" ifadelerini kullandı.

"Bölgeye turizm ve kültürel anlamda katkı sağlamayı amaçladık"

Restorasyonun ardından evi turizme kazandırmak istediklerini aktaran Karpuz, "Bölgeye turistik ve kültürel anlamda katkı sağlamayı amaçladık. Küreselleşen dünyamızda hızlı bir sosyal ve kültürel değişime maruz kalıyoruz. Değişim ve teknolojik yenilikler, yaşadığımız yerleri, mutfak kültürümüzü, giyim kuşamımızı ve bütün hayatımızı etkiliyor" dedi.

"Köyümüze bir armağan bırakmış olduk"

Köyün tanıtımına da katkı sağlamak istediklerini anlatan Karpuz, "Evimizin içerisinde mutfak kapları, madeni bakır kaplar, ahşap ve toprak kaplar, el sanatları ile ilgili eşyalar, giyim kuşam eşyaları, ısınma ve aydınlatma araçları, su, süt ve temizlik araçları, tarım aletleri, orman aletleri, koşum takımları, av aletleri, dini ve sanat eşyaları ile müzik aletleri yer alıyor. Evimizi ziyaret edenler eski eşyaları görünce bir nevi nostalji yaşamış oluyor" ifadelerini kullandı.

Karpuz, böyle bir projeyi hayata geçirmekten duyduğu mutluluğu dile getirerek "Köyümüze bir armağan bırakmış olduk. İki ay önce açılmamıza rağmen köyevi müzemizi 1,5 ayda yaklaşık 250 kişi ziyaret etti. Gelen ziyaretçilerin memnuniyeti bizim için çok önemli. Bu kapsamda yeni projelerimiz var ve daha fazla ziyaretçi hedefliyoruz. Şu anda tanıtıma ağırlık veriyoruz ve yöneticilerimizden de bu kapsamda yardım istiyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak:AA

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun