Trabzon Rum İmparatorluğu'nun Kalıntıları Gün Yüzüne Çıkıyor

Trabzon Rum İmparatorluğu'nun Kalıntıları Gün Yüzüne Çıkıyor

Bizans İmparatoru Andronikos Komnenos, Latinler tarafından kendi devletine yapılan haçlı seferleri sırasında başkentten kaçarak Trabzon Rum İmparatorluğu olarak bilinen devleti kurdu. 257 yıl hüküm süren bu devletin kalıntıları Trabzon İl Kültür Müdürlüğü ve Trabzon Belediyesi yetkililerin destekleriyle gün yüzüne çıkarak açık hava müzesi olarak kullanılmaya hazırlanıyor.

BEYAZ TARİH / HABER

Trabzon'da 1204-1461 arasında hüküm süren Komnenos Krallığı, bilinen adıyla Trabzon Rum İmparatorluğu'nun kalıntıları ve kral sarayının bulunması için kazı çalışması başlatılıyor. 257 yıl hüküm süren krallığın kalıntılarının ortaya çıkartılması için hazırlanan proje Kültür ve Turizm Bakanlığı'na sunuldu. Bakanlığın onayıyla başlayacak ve 10 milyon TL'ye mal olacak proje çerçevesinde, öncelikle Zağnos Vadisi'nde tarihi surların üzerinde ya da çevresinde bulunan yapılar yıkılacak. Ardından Komnenos Sarayı çevresindeki surlar, mahzenler ve kanallar için kazıya başlanacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, "Kazıda bu medeniyetin büyük izlerine rastlayacağımıza inanıyoruz. Orada birçok medeniyetin katmanları var. Çalışmalar bittiğinde bu alanı açık hava müzesi yapacağız. Türkiye bir tarihe tanıklık etmeye hazırlansın" diye konuştu. 


Trabzon Rum İmparatorluğu

IV. Haçlı Seferi (1204) sonucunda, İstanbul’un Latinler tarafından istila edilmesinden önce, Bizans İmparatoru I. Andronikos Komnenos’un (1183- 1185) oğlu Manuel’den olan torunları Aleksios ve David kardeşler, Gürcü Kraliçesi Tamara’nın da yardımıyla başkentten kaçmışlar ve Doğu Karadeniz Bölgesi’ne hâkim olarak Trabzon Rum İmparatorluğu’nu kurmuşlardır (1204 Nisan). Bu imparatorluk varlığını, Fatih Sultan Mehmed’in Trabzon’u fethetmesine kadar (1461) 257 yıl boyunca devam ettirmeyi başardı. Ve 1461 yılında Fatih'in seferi ve galibiyeti ile birlikte tarih sahnesiden çekildi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun