Termessos Antik Kenti’ndeki 2300 yıllık surlar restore ediliyor

Termessos Antik Kenti’ndeki 2300 yıllık surlar restore ediliyor

Antalya’nın Döşemealtı ilçesi sınırlarında yer alan Termessos Antik Kenti’ndeki 2300 yıllık surlar, restore ediliyor.

BEYAZ TARİH / HABER

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Antalya Valiliğinin desteğiyle Termessos Antik Kenti’nin 300 metre uzunluğundaki yıkılan surlarını yeniden ayağa kaldırmak için çalışma başlatıldı. Büyük İskender’in milattan önce 333 yılında kuşattığı ancak güçlü surları ve savunması nedeniyle alamadığı kent olarak bilinen Termessos’un kuzey batısındaki surların 3 boyutlu haritası çıkartıldı. Bölgedeki 3000’e yakın taş tek tek numaralandırılıp 3 boyutlu tarandıktan sonra aslına uygun olarak sur duvarı örülmeye başlandı.

2300 yıl önceki haline dönecek
Her biri yaklaşık 2,5 ton ağırlığındaki taşlar vinçler ile kaldırılıp sur duvarları oluşturuldu. Antalya Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürü Cemil Karabayram, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Termessos Antik Kenti’ni ayağa kaldırmak için ilk defa proje üretildiğini söyledi. Karabayram, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt ve Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun desteğiyle 1 milyon 700 bin liralık ödenek aktarıldığını belirtti. Karabayram, 1 kilometrelik alana dağılan ama ana yol ayırdığı için 300 metrelik alanda kalan surların kendi öz malzemesi ile yapıldığını, başka hiçbir ocaktan taş getirilmediğini vurguladı.

2300 yaşındaki sur duvarının yeniden örüldüğüne işaret eden Karabayram, “3 boyutlu taramalar ile sur 2300 yıl önceki haline dönecek. Sur içerisindeki 4 kule de çalışmalar sonucunda ayağa kalkmış olacak. Antalya için en büyük, en önemli projelerden birisi. Turizm açısından da çok önemli. Burası tamamen ayağa kalkınca turistlerin büyük ilgi göstereceğini tahmin ediyoruz.” dedi.

 

Karabayram, surun yüksekliğinin ise yaklaşık 6 metre olacağını dile getirdi. Çalışmalar sırasında ok uçları, seramik parçaları ve sikkeler bulunduğuna işaret eden Karabayram, şöyle konuştu: “Sur çevresindeki antik yollarda çok fazla miktarda tarihi çivi bulundu. Bu da antik yolun zeminin ahşap olduğunu gösteriyor”

Kaynak: Milliyet

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun