Tarihten günümüze Türkiye-Dağıstan ilişkileri İstanbul’da düzenlenecek sempozyumla irdelenecek

Tarihten günümüze Türkiye-Dağıstan ilişkileri İstanbul’da düzenlenecek sempozyumla irdelenecek

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ile Dağıstan Devlet Üniversitesiortaklığında Türkiye-Dağıstan ilişkilerinin disiplinlerarası perspektifle ele alınacağı "Tarihten Günümüze Türkiye-Dağıstan (Kafkasya) İlişkileri Sempozyumu" 27 Ekim'de İstanbul'da düzenlenecek.

BEYAZ TARİH / HABER

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre, Türkiye ile Dağıstan ilişkileri siyasi, sosyal ve edebi yönleriyle "Tarihten Günümüze Türkiye-Dağıstan (Kafkasya) İlişkileri Sempozyumu"nda ele alınacak.

Alanın önemli isimleri Zekeriya Kurşun, Ahmet Taşağıl, Fahameddin Başar, Nadir Devlet ve Mustafa Budak gibi önemli Türk profesörlerin yer alacağı sempozyumda aynı zamanda alanında yetkin yabancı akademisyenler de katılım sağlayacak.

Prof. Dr. Zekeriya Kurşun’un oturum başkanlığında gerçekleşecek açılış konferansında Prof. Dr. Ahmet Taşağıl “Erken Dönem Türkiye-Dağıstan (Kafkasya) İlişkilerine Genel Bakış” içerikli konuşmasını gerçekleştirecek. Hemen ardından ise Prof. Dr. Gasanov Mogamed Mogamedovich “Dagestan-Turkish Relation: History and Modernity” adlı sunumuyla konuşmasını yapacak.

Sempozyum’un Prof. Dr. Fehameddin Başar’ın oturum başkanlığını yapacağı birinci oturumda ilk olarak Prof. Dr. Nadir Devlet “Türkiye Kuzey Kafkasya İlişkileri” adlı sunumunu gerçekleştirmesinin ardından sırayla, Prof. Dr. Dagatov Artur Gereevich “Formation of State Policy in Religious Itesms in Dagestan and in Turkey in 1918-1930-s”, Prof. Dr. Bulatov Bashir Bulatovich “Globalization and the Problem of Preserving the Etnic Identity of the Urban Population of Dagestan and Turkey in the Modern Period: Contrastive Analysis” ve son olarak Prof. Dr. Nesrin Sarıahmetoğlu “Dağıstan Cumhuriyetinin Rusya Federasyonu için önemi” adlı sunumlarını gerçekleştirecekler.

Öğle yemeğinin ardından saat 14.30’da başlayacak ikinci oturumun başkanlığını Prof. Dr. Gasanov Mogamed Mogamedovich üstlenecek. Bu oturumun ilk konuşmasını Prof. Dr. Magomedov Arsen Rasulovich “Writings of Oriantal Authors about Dagestan in the Middle Ages” adlı çalışmasıyla gerçekleştirecek. Ardından ise sırayla, Prof. Dr. Mustafa Budak “Türkiye’de Kafkasya Tarihi ve Şeyh Şamil Üzerine Araştırmalar”, Prof. Dr. Gadzhiakhmedov Nurmagomed Elderkhanovich “Categories of Actions in Turkish and Kumyk Languages” ve Prof. Dr. Şaban Sağlık ve Doç. Dr. Dursunali Tökel “Türk Edebiyatında Dağıstan İmajı: Bazı Örnekler” adlı çalışmalarını sunacaklar.

Rusya-Kafkasya-Türkiye ilişkileri üzerine çalışan akademisyenlerin konuşmacı olduğu "Tarihten Günümüze Türkiye-Dağıstan (Kafkasya) İlişkileri Sempozyumu", 27 Ekim’de Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Topkapı Yerleşkesi konferans salonunda dinlenebilecek. Sempozyumda Türkçe-Rusça simultane hizmeti de sunulacak.

Dünyanın etnik grup ve dil çeşitliliği bakımından en zengin bölgelerinden biri olan Dağıstan, petrol üretimi ve enerji geçiş noktaları açısından da dünya siyasi tarihinin en hareketli noktalarından biri. Türkiye açısından ise dil, din birliği ve ortak geçmiş sebebiyle ayrı önem taşıyor. Bölgede kurulmuş veya etkili olmuş Türk devletleri günümüzde de ilişkilerin seyrini etkiliyor. Sempozyumda, geçmişten bugüne iki bölge arasındaki ekonomik, siyasi ve sosyal ilişkiler enine boyuna tartışılırken, devlet politikalarına öneriler getirilmesi de bekleniyor.

Sempozyum 16.30 - 17.00 arası gerçekleşecek kapanış etkinliğiyle birlikte tamamlanacak.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun