Tarihi Sinan Paşa Külliyesi'nde Neler Oluyor ?

Tarihi Sinan Paşa Külliyesi'nde Neler Oluyor ?

Restorasyon diye yola çıkılan çalışmalar sonucu Külliye zarar gördü.

BEYAZ TARİH / HABER

Osmanlı Sadrazamı Yemen Fatihi Sinan Paşa tarafından yaptırılan cami, medrese ve imarethanenin birlikteliğinden oluşan külliyenin yıllar sonra restorasyon görmesine karar verilmişti.

Güzel bir kararın alınmasından sonra tuhaf şeyler oldu. Bursa'nın Yenişehir ilçesindeki Sinan Paşa Külliyesi restorasyon çalışmaları kapsamında sebepsiz yere tahrip edildi. 420 yıllık bir geçmişe sahip olan tarihi eserin bir duvarı kamyonların giriş-çıkış yapmasıyla yıkıldı. Ve şaşırtıcıdır ki yapının arka kısmında bir kapı vardı. 

Restorasyon ve çevre düzenlemesi sonucu sosyal ve kültürel amaçlı olarak hizmet vermesi düşünülen tarihi mirasın bu şekilde zarar görmesi ciddi tepkilerin doğmasına sebep oldu. 

Protestolar üzerine harekete geçen Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na verdiği talimatla bu yıkımın sebebinin araştırılması için inceleme başlattı. Yapılan incelemeler sonucu mirasa ait duvarın izinsiz bir şekilde yıkıldığı ortaya çıkarıldı ve buna sebep olanlar hakkında soruşturma açıldı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun