Tarihi Han Boş Kaldı

Tarihi Han Boş Kaldı

Manisa'da 200 yıllık tarihi Yeni Han'daki dükkanların resmi kurumlara bedelsiz yada cüzi bir miktarla kiralanması hanın boş kalmasına ve eski cazibesini kaybetmesine neden oldu.

BEYAZ TARİH / HABER

Manisa'nın Şehzadeler İlçesi'nde çarşı merkezindeki tarihi Yeni Han'daki birçok dükkan kapandı. Manisa Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Vakıflar Bölge Müdürlüğü arasında paylaşılamayan ve mahkemelik olan han, 2005 yılında 2 milyon liraya restore edilmişti. Manisa'ya özgü yöresel ürünlerin üretildiği ve kentin tarihini yansıtacak el işlerinin yer aldığı han esnaflarından Funda Demirel, handa yer alan dükkanların çoğunun resmi kurumlara verildiğini ve bu kurumların da dükkanları kullanmadığını dile getirdi.

Dükkanların sadece ofis olarak kullanıldığını ya da tamamen boş bırakıldığını kaydeden Demirel, "Kurumlara verilen yerlerde bir üretim ya da satış olmaması ve hanın cazibesini kaybetmesi nedeniyle insanlar bu tarihi mekana uğramaz oldu. Eskiden halıcı, bakırcı, ahşap ustaları vardı. Burada yöresel el sanatları üzerine faaliyet göstermeniz gerekiyordu. Eskiden güzel bir konsept vardı. Kiraya verilecek alanların ne iş yapacağı belliydi, aksi halde kiraya verilmiyordu. Ancak daha sonra han cazibe merkezi olmaktan çıktı. Buraya bir kere gelip gezen turist ikincisinde gelmez. Çünkü sadece iki üç dükkan açık kaldı" dedi. Tarihi hanın yok olduğunu kaydeden Demirel, hanın eski konseptine kavuşması gerektiğini savundu.

Kaynak: sabah.com.tr

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun