Tarihi çantı camileri zamana meydan okuyor

Tarihi çantı camileri zamana meydan okuyor

Düzce'nin Akçakoca ilçesinde çivi kullanılmadan çantı tekniğiyle inşa edilen camiler, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

BEYAZ TARİH / HABER

Ertuğrul Gazi, Osman Gazi ve Orhan Gazi'nin silah arkadaşı ve yoldaşı olarak bilinen, ilçeye ismini veren Akçakoca Bey döneminde çivi kullanılmadan çantı yöntemiyle inşa edilen tarihi camiler, zamana meydan okuyor.

Orhan Gazi döneminde çantı tekniğiyle yapılan Orhangazi Camisi, ilçedeki tarihi ibadet mekanları arasında yer alıyor. Çayağzı köyündeki Osmanlı mezarlığı alanında 1323te' inşa edilen tarihi cami, 7 yıl önce gerçekleşen restorasyonun ardından ziyaretçilerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

Bahçesinde bulunan büyük ıhlamur ağaçlarının kokusu eşliğinde ziyaretçilerine kapısını açan ve yaklaşık 10 dönüm üzerine kurulu caminin bahçesinde, Osmanlı dönemine ait mezar taşları göze çarpıyor.

182 yaşındaki ibadethane tarihi dokusu ile ziyaretçileri cezbediyor

Alt kısmı yığma taşlarla, üstü ahşaptan inşa edilen Orhangazi Camisi, 8 metre en ve 12 metre yüksekliğe sahip.

Akçakoca'nın Hemşin köyünde Osmanlı Padişahı 2. Mahmud tarafından 1834'te inşa edilen Cuma Camisi de çivisiz, birbirine geçirilme yöntemine göre kesilmiş kerestelerden oluşan yapısıyla görenleri büyülüyor. Alt kısmı yığma taşlardan, üst kısmı ahşaptan olan iki katlı cami, çevre köylerin cuma namazı için toplandığı özel ibadet mekanı olma özelliğini taşıyor.

Ramazan aylarında mukabele ve teravih namazı için tercih edilen 182 yaşındaki ibadethane, sağladığı akustik ses ve tarihi dokusu ile ziyaretçileri cezbediyor. 

Kaynak: AA

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun