Tarihi Beyoğlu Belediyesi Restore Edildi

Tarihi Beyoğlu Belediyesi Restore Edildi

Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamit tarafından 158 yıl önce inşa edilen Beyoğlu Belediye binası 3 yıllık restorasyon çalışmalarının ardından tekrar hizmet vermeye başladı. Aynı zamanda ilk belediye binası olma özelliğine sahip olan tarihi binanın restorasyon çalışmaları sırasında 2.Abdülhamit’e ait olan tuğrası da bulunarak aslına uygun olarak tekrar sergilenmeye başlandı.

BEYAZ TARİH / HABER SERVİSİ

Binanın temel güçlendirmesi için kazılara başladıklarında Beyoğlu’ndaki en önemli hazinelerden birini bulduklarını bildiren Demircan, “Bir kuyuya atılmış, üstü bir sürü malzeme ve toprakla kapatılmış bir tuğra ile karşılaştık. Yaptığımız incelemelerden sonra bu tuğranın Sultan 2. Abdulhamit Han adına çekilmiş olduğunu tespit ettik. O tuğrayı düştüğü yerden kaldırdık. Atıldığı yerden çıkardık. Ebediyete kadar Türkiye Cumhuriyeti bayrağı altında yaşasın diye yeniden açtığımız protokol kapısının hemen önüne bir şeref madalyası gibi astık. “dedi. Buna ek olarak Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan açılışta yaptığı konuşmada Türkiye’nin ilk belediyesi olan Beyoğlu Belediyemizin 158 yıllık binasını temelden çatıya kadar koruyarak yenilediklerini belirterek “ Mirasımız olan değerleri gün yüzüne çıkardık, Değerlerimiz ve vizyonumuzu birbiriyle kavuşturduk,”dedi.

Geçmişten Günümüze Beyoğlu’nun Artan Çekiciliği

1858 yılında örnek belediyecilik uygulamasına geçilmesi ile Beyoğlu Osmanlı Devleti’nin başkentinde en kozmopolit yaşam alanı olma özelliğine sahipti. Ulaşım imkanlarının artması, ticaretin gelişmesi, kültür ve sanatta çok sesliliğin artması ile daha fazla göz önüne gelen Beyoğlu sınırları dahilinde bulundurduğu üniversiteler, sanat galerileri, kendine özgün ahşap yapıları ve kılık kıyafetteki kendisine has farklılıkları ile Osmanlı modernleşmesinin en bariz hissedildiği yerlerin başında geliyordu.

Özellikle son yüzyılda gelişen yerelleşme ve yerel yönetimlerde etkinliğe doğru orantılı olarak Beyoğlu Belediyesi’nin yatırım bazında büyük bir paya sahip oluşu ekonomik kalkınmayı da beraberinde getirdi. Turizmin en yoğun olduğu bölgelerden biri olarak geçmişten günümüze ziyaretçi sayılarını sürekli arttıran Beyoğlu sürekli gelişen sosyo-kültürel yapısı ile günümüze dek ulaşan açık hava müzesi mahiyetindedir. Bugün Beyoğlu ilçesinin sınırları içerisinde çok sayıda önemli kurum ve mekan bulunmaktadır. Bunların arasında; Fındıklı’daki Mimar Sinan Üniversitesi, Taksim Meydanı’ndaki Atatürk Kültür Merkezi, Kasımpaşa’daki Kuzey Deniz Saha Komutanlığı, Sütlüce’deki Tophane-i Amire ( Koç Sanayii Müzesi), Aynalıkavak Kasrı, İstiklal Caddesi’ndeki İstanbul Sanayi Odası, Yapı Kredi Kültür ve Yayıncılık, Çiçek Pasajı, Balık Pazarı, Aksanat, çok sayıda sinema, Muammer Karaca Tiyatrosu, Tünel ve Tramvay ulaşımı, Galata’daki Galata Kulesi  de bulunmaktadır.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun