Tarih Vakfı'ndan Öğrencilerle Eleştirel Tarih Çalışması

Tarih Vakfı'ndan Öğrencilerle Eleştirel Tarih Çalışması

Tarih Vakfı 25. yılı kutlamaları kapsamında "Gençler Cihan Harbi'ni Farklı Perspektiflerden Tartışıyor ve Yazıyor" projesi gerçekleştirdi. Akademisyenlerin danışmanlığında bir araya gelen ortaöğretim öğrencileri eleştirel tarih anlatıları oluşturdu.

BEYAZ TARİH / HABER

Bu yıl Tarih Vakfı 25. Yılını kutluyor. Bu kapsamda, Tarih Vakfı yürütücülüğünde "Birinci Dünya Savaşı'na Katılan Ülkelerden Mesaj Var" çalışmasının ikincisi olan "Gençler Cihan Harbi'ni Farklı Perspektiflerden Tartışıyor ve Yazıyor" projesinin final günü 29 Mayıs 2016'da Terakki Vakfı Okulları'nın ev sahipliğinde gerçekleşti.

İstanbul'da hizmet veren dokuz özel okulun öğrenci ve öğretmenlerini, akademisyenlerin danışmanlığında bir araya getiren (üç danışman, yetmiş iki öğrenci, otuz iki öğretmen) kolektif ve deneysel çalışmanın sonuçları gençler tarafından sunuldu.

Bu projede gençler farklı bakış açılarını yansıtan, yazılı ve görsel kanıtlardan yola çıkarak oluşturdukları özgün, alternatif ve eleştirel tarih anlatılarını dinleyicilerle paylaştı.

Gençlerin sunumlarının ardından Prof. Dr. Yücel Kabapınar, Doç. Dr. Meltem Toksöz, Yard. Doç. Dr. Erol Köroğlu ve Ayşe Hür'ün katılımıyla gerçekleşen kapanış paneli ile gençlerin sunumları değerlendirildi.

Projeye Katılan Okullar ve Çalıştıkları Temalar şu şekildeydi: 
İELEV Eğitim Kurumları: Cephe Gerisindeki Hayat: Çocuklar
Özel FMV Işık Ispartakule Ortaokulu: Cephe Gerisindeki Hayat: Kadınlar
VKV Koç Özel Lisesi - TVO Özel Tepeören Anadolu Lisesi: Savaş Teknolojilerinin Savaşa Etkisi
TVO Özel Şişli Terakki Lisesi - Ulus Özel Musevi Ortaokulu ve Lisesi: Siper Savaşı ve Siper Yaşamı
Özel ALEV Ortaokulu ve Lisesi-Özel ALKEV Ortaokulu: Propaganda ve İdeoloji
Özel ENKA Ortaokulu: Savaş Karşıtı Görüşler "Barış"

Özel Sezin Ortaokulu ve Lisesi: Savaşın Yazınsal Türlere Yansıması

 
Kaynak: CNNTÜRK
beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun