Sur'daki Tarihi Eserler Restore Edilecek

Sur'daki Tarihi Eserler Restore Edilecek

Vakıflar Genel Müdürü Ertem, " Sur'da 70'e yakın tarihi eserimiz var. Şu anda 11'inde önemli hasar var. Onları öncelikli olarak restorasyona alacağız." dedi.

BEYAZ TARİH / HABER

Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde terör örgütü mensuplarının zarar verdiği tarihi yapıların restorasyonuna ilişkin, "Orada 70'e yakın tarihi eserimiz var. Şu anda 11'inde önemli hasar var. Onları öncelikli olarak restorasyona alacağız." dedi.

Ertem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Vakıflar Genel Müdürlüğünün artan ivmeyle çalışmalarını yürüttüğünü söyledi.

Bu yıla mahsus bir başka önemli işleri bulunduğunu anlatan Ertem, "O da Diyarbakır Sur'da. O bölgeye çok büyük ağırlık vereceğiz. Bir an önce ayağa kaldırmak için oraya özel ihtimam göstereceğiz." diye konuştu.

Sur'un tarihi bir bölge olduğunu vurgulayan Ertem, "Sur, UNESCO dünya mirası kapsamına da girmiş. Orada bizim 70'e yakın tarihi eserimiz var. Onlardan şu anda 11 tanesinde önemli hasar var. Onları bir kere öncelikli olarak restorasyona alacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Ertem, "Ramazan ayında büyük ihtimalle 2, 3 tanesiyle alakalı ihale sonuçlandıracağız, hemen akabinde de diğer bütününün tamamına yönelik restorasyon ihalelerimizi gerçekleştireceğiz." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun