Sur-u Sultani'nin Restorasyonu Başladı

Sur-u Sultani'nin Restorasyonu Başladı

İstanbul'un fethinin ardından Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Topkapı Sarayı Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri ve Gülhane Parkı'nı çevreleyen Sur-u Sultani'nin restorasyonuna başlandı.

BEYAZ TARİH / HABER

Sur-u Sultani'nin restorasyonuna Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in direktifleriyle ilk olarak 2014 yılında ihale çalışmalarıyla başlanmıştı. Devlet-i Aliyye'nin yönetim merkezinin etrafında surlar, 3 etap halinde projelendirildi. Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na gönderilen restorasyonla alakalı proje onaylandı.

Projelerin doğrultusunda 1. etap çalışmalarının ihalesi 2015 yılının başında yapıldı. Projenin ilk etabının 2017 yılının ilkbahar aylarında tamamlanması bekleniyor.

Proje kapmasında Sur-u Sultani'nin Ahırkapı'dan başlayıp ''Bab-ı Hümayun'' ile ''Soğuk Çeşme Kapısı'nı da kapsayacak şekilde Alay Köşkü'ne kadar olan bölümünün restorasyonunun ve çevre düzenlemesinin de yapılması planlanıyor.

2. ve 3. etap projelerinin de ihaleye çıkmasıyla birlikte restorasyonun tamamlanıp Sur-u Sultani'nin eski hüviyetine tekrar kavuşması bekleniyor.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun