Sultanahmet'e Dünyanın En Büyük Lale Motifi

Sultanahmet'e Dünyanın En Büyük Lale Motifi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 10. İstanbul Lale Festivali kapsamında Sultanahmet Meydanı’nda Dünyanın en büyük lale motifi oluşturuldu.

BEYAZ TARİH / HABER SERVİSİ 

Motif 1.262 metrekarelik alan üzerinde 545 bin laleden oluşturuldu.Mor, sarı, kırmızı ve turuncu olmak üzere 4 farklı renkten lalenin kullanıldığı motif Sultanahmet Camiisi ile Ayasofya arasında başta turistler olmak üzere ziyaretçilerin ilgisine sahne oldu. 10 yıl boyunca İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Lale Festivali İstanbul’un özellikle tarihi yerlerinde renkli görüntüler salıyor.

"İSTANBUL'A DEĞER"

Lale motifinin tamamlanmasından sonra açılışı için gerçekleştirilen törende İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş yaptığı açıklamada İstanbul'un medeniyetlerin buluştuğu, 3 imparatorluğa başkentlik yapan tarihi bir şehir olduğunu belirterek "1400 yıllık Ayasofya ile Sultanahmet Camisi'nin tam ortasında böyle bir güzelliği sergilemekten mutluluk duyuyoruz. Her sabah güneşin Asya ve Avrupa kıtasına aynı anda doğduğu İstanbul, bu güzelliklere değer" diye konuştu.

Dev halı motifinin bir rekor olduğunu vurgulayan Topbaş, "Dünyada ilk defa kesme olmayan çiçeklerle 545 bin laleden oluşan bin 252 metrekarelik bir halı desenini bu tarihi mekanda sergiliyoruz. Dünyada kesme çiçekten bu tarz halı desenleri yapıyorlar ama kesildiği için birkaç günlük. Biz canlı lalelerle böyle bir eseri gerçekleştirdik" dedi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun