Sultan II. Abdülhamid Han ve Dönemi Uluslararası Sempozyumu Başlıyor

Sultan II. Abdülhamid Han ve Dönemi Uluslararası Sempozyumu Başlıyor

34. Osmanlı Padişahı Sultan II. Abdülhamid Han doğumunun 174. Yılında düzenlenen bir uluslararası sempozyumla ele alınacak.

BEYAZ TARİH / HABER

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından düzenlenen “Sultan II. Abdülhamid Han ve Dönemi Uluslararası Sempozyumu” 22-25 Eylül 2016 tarihleri arasında Dolmabahçe Sarayı’nda gerçekleştirilecek. Sultan II. Abdülhamid döneminin kültürel, sosyal, ekonomik, siyasi ve tarihi açıdan tüm yönleriyle ele alınacağı sempozyumda Dolmabahçe Sarayı Medhal ve Binek Salonlarında toplam 16 akademik oturum gerçekleştirilecek.

Yurt içi ve yurtdışından 65 seçkin akademisyenin yer alacağı “Sultan II. Abdülhamid Han ve Dönemi Uluslararası Sempozyumu”, 22 Eylül 2016 Perşembe günü saat 11.30’da Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail KAHRAMAN tarafından Dolmabahçe Sarayı Medhal Salonda yapılacak açılış töreni ile başlayacak.

Uluslararası sempozyum çerçevesinde, ayrıca Sultan II. Abdülhamid dönemine ait eserlerin sergileneceği bir de sergi düzenleniyor. Dolmabahçe Sarayı Muayede Salonunda gerçekleştirilecek olan “Sultan II. Abdülhamid Han Döneminden İzler Sergisi”nde, döneme ait Milli Saraylar koleksiyonlarında yer alan 225 parça tarihi obje ziyaretçilerin ilgisine sunulacak. 22 Eylül 2016 Perşembe günü saat 10.30’da TBMM Başkanı İsmail KAHRAMAN tarafından açılacak olan sergi Dolmabahçe Sarayı Muayede Salonunda 3 ay süreyle gezilebilecek.

Ayrıca etkinlikler kapsamında 23 Eylül 2016 Cuma akşamı saat 20.30’da Cemal Reşit Rey Konser Salonunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Orkestrası tarafından “Sultan Abdülhamid Dönemi Osmanlı Marşları Konseri” düzenlendi. 19. Yüzyıl sonu Osmanlı marşlarının dinleyicilerle buluşacağı konser öncesinde, Cemal Reşit Rey Salonu Fuaye alanında Sultan Abdülhamid dönemi Yıldız Fotoğraf Albümlerinden seçilen fotoğraflardan oluşan bir sergi de ziyaretçilere açılacaktır. “Yıldız Arşivlerinden Sultan II. Abdülhamid Han ve Dönemi Fotoğraf Sergisi” 7 Ekim 2016 tarihine kadar Cemal Reşit Rey Salonu Fuaye alanında ziyaretçiler tarafından ücretsiz olarak gezilebilecek.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun