Sultan Abdülmecid'in Hayatı Kitaplaştı

Sultan Abdülmecid'in Hayatı Kitaplaştı

Sultan Abdülmecid'in hayatını anlatan "Sultan Abdülmecid ve Dönemi 1823-1861" adlı eser, vefatının 154. senesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ, tarafından yayınlandı.

BEYAZ TARİH / KÜLTÜR-SANAT

Abdülmecid'in şahsiyetinin yanında, padişahlık yaptığı yıllardaki devlet yönetimi, hukuk, eğitim, sanat, mimari ve edebiyat alanındaki gelişmelerin arşivlerden temin edilen fotoğraflarla desteklenmesiyle oluşan bu eser Dr. Kemal Kahraman tarafından yayıma hazırlandı.

Kitabın İçeriği

Eserde, Abdülmecid'in karakterinin ve ilgi alanlarının yanında hem kendisinin hem de annesi Bezm-i Alem'in yaptırdığı hayır işi eserler de içeriğe dahil edildi. Sultan'ın Fransızca yayınları takip eden, diplomatlarla Fransızca konuşan, piyano çalmaya uğraşan, balolara katılan yönleriyle batılı bir hüviyete de sahip olduğu vurgulandı. Siyaset tarzı ve devlet teşkilatını idare edişine de değinildi.

Ayrıca ilkler bazında, ilk modern darbe girişimi olarak Kuleli Vakası'nın tertibi, ilk dış borcun alındığı Kırım Savaşı'ndaki "Dost işgali",  Abdülmecid'in Hatt-ı Hümayunları gibi alaka uyandıracak bahislere de yer verildi.

Sultan Abdülmecid

Osmanlı'nın 31. padişahı olan Sultan Abdülmecid, II.Mahmud ve Bezmialem Valide Sultan'nın oğludur. Sultan Abdülmecid, babasının arzusu yönünde bir eğitim ve terbiye gördüğü için onun gibi ıslahatçı fikirlere sahipti. Batı dünyasına karşı hayranlık besliyordu. Babasının vefatı üzerine, henüz 17 yaşında iken Osmanlı tahtına oturdu...

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun