Sultan Abdülaziz'e Ait El Yazması Kuran-ı Kerim, İngiltere'de Rekor Fiyata Satıldı

Sultan Abdülaziz'e Ait El Yazması Kuran-ı Kerim, İngiltere'de Rekor Fiyata Satıldı

Abdülaziz'e ait el yazması Kuran-ı Kerim, İngiltere'de 540 bin sterline satıldı.

BEYAZ TARİH / HABER

18. Yy'ın ikinci yarısında Mahmut Celaleddin tarafından yazılan Sultan Abdülaziz'e ait el yazması Kuran-ı Kerim, İngiltere'nin ünlü Christie's Müzayede ve Sanatevi'nde 540 bin sterline (yaklaşık 2 milyon 400 bin TL'ye) satıldı.

Londra'daki Christie's Müzayede ve Sanat Evi'nde, 8 Ekim Perşembe günü yapılan İslami eserler müzayedesinin en gözde İslam eserlerinden biri olan Sultan Abdülaziz'in kızı Nazime Sultan'ın kütüphanesinden çıkma olan Kuran-ı Kerim, Suudi Arabistan Kralı tarafından Irak Başbakanı El Geylani'ye hediye olarak verildi.

En Önemli İslam Eserlerinden Biri

Christie's İslami Eserler Bölüm Başkanı Sara Plumbly, Suudi Arabistan Kralı tarafından sürgündeki Irak Başbakanı El Geylani'ye hediye olarak verilen Kuran'ın, müzayedenin en değerli İslam eseri olduğunu ifade etti. Son yıllarda İslami eserlere ilginin yükselen bir trendde olduğunu söyleyen Sara Plumbly, Türkiye'de de önemli bir alıcı kitlesinin oluştuğunu belirtti.

Emsali Olmayan Eser

İslam eserleri koleksiyoncusu Yusuf Gezer, ‘‘Mahmut Celaleddin, Osmanlı'nın yetiştirdiği en büyük hattatlardan birisidir. Mahmut Celaleddin diğer hattatlardan farklı olarak, hiç bir hocası olmadan, Şeyh Hamidullah ve Hafız Osman'ı ekol olarak kabul ederek kendi kendine öğrenen bir hattattır” dedi. Gezer, benzeri bulunmayan İslam eserinin 540 bin sterline alıcı bulmasının sevindirici olduğunu kaydetti.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun