Sultan I.Murat'ın I.Dünya Savaşı'na Etkisi

Sultan I.Murat'ın I.Dünya Savaşı'na Etkisi

28 Haziran 1389 Kosova Savaşı'nda ağır bir yenilgiye uğrayan Sırplar'ın savaş sonu Murat Hüdavendigar'ı şehit ederek yaydığı milliyetçilik duyguları, 525 yıl sonra Birinci Dünya savaşını başlatan kurşunu sıktı.

BEYAZ TARİH / DERLEME

1389 Kosova Muharebesi'nde ölen Osmanlı sultanı Murat Hüdavendigar ile 1914’te başlayan 1.Dünya savaşı arasında nasıl bir bağ var dersiniz?

Balkanlarda bulunan Osmanlı ordusunun ittifak prenslikleri tarafından yenilmesi, Sultan Murat’ın Tuna’yı geçerek, 28 Haziran 1389 tarihinde Sırbistan öncülüğündeki ittifak ordusunu bozguna uğratmasıyla sonuçlanır. Sultan’ın savaş sonrası meydanı gezerken Sırp askeri Milos Obilic tarafından şehit edilmesi, bu günün Sırp milliyetçiliğinin doğuşu olarak anılmasına ve kutlanmasına neden olur. Yine bir 28 Haziran olan 1914’de Sırplar tarafından kutlanan bugün Avusturya – Macaristan İmparatorluğu veliaht prensi Franz Ferdinand’ın Saraybosna ziyaretine sahne oldu. Bosna’nın Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’ndan ayrılması için eylemler yapan ‘Kara El’ örgütü üyesi Sırp milliyetçisi bir genç, silahını ateşlemiş veliaht Ferdinand ve eşini öldürerek savaşı başlatan kurşunu sıkmış oldu. Gavrilo Princip adlı Sırp tarafından sıkılan bu kurşun hiç şüphesiz dünya savaşı başlatmak için yetmezdi fakat aranan da bu kıvılcımı ateşleyen bir olaydı. İşte bu kurşun Kosova Savaş'ında Sırp hançeriyle ölen Sultan I.Murat'ın ölüm yıldönümü olan 28 Haziran'ın 525. yıldönümü'nde Sırp milliyetçilerinin sevinç günü atıldı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun