Süheyl Ünver'in ''İstanbul Risaleleri'' Eseri Yeniden Yayımlandı

Süheyl Ünver'in ''İstanbul Risaleleri'' Eseri Yeniden Yayımlandı

İBB Kültür A.Ş., Ordinaryüs Prof. Dr. Ahmet Süheyl Ünver’in 5 cilt ve 29 risaleden oluşan İstanbul Risaleleri’ni yeniden yayımladı.

BEYAZ TARİH / KİTAP

Prof. Dr. İsmail Kara’nın yayına hazırladığı külliyat, 5 ciltten oluşuyor. Bu eser  İstanbul araştırmacıları kadar, Fatih dönemi İstanbul’unun toplumsal, mimari, kültürel zamanlarını ve önemli isimlerini merak edenler için de önemli bir çalışma özelliği taşıyor. 

Süheyl Ünver’in Kızının Katkılarıyla Hazırlandı

Çalışmalara Süheyl Ünver’in kızı Gülbün Mesara'nın da katkı sunmasıyla eser daha da önemli bir hal aldı. Ünver’in çalışma disiplini de hazırlık safhasında dikkate alındığı için eser, basılış tarihlerine göre tertipli bir sıra halinde takip ediliyor.

Asıl mesleği olan doktorluk olan Ünver'in, kültürel meselelere nasıl bir incelikle yaklaştığı göze batıyor. Kaynaksız bir bilgiye yer vermeyen bir bilim adamı disipliniyle çalışan Ünver'in bu çalışması hem okurun hem akademisyenlerin iştahını kabartıyor.


Ad

Süheyl Ünver Kimdir ?

Süheyl Ünver, Türk tıp tarihçisi, hekim, ressam ve tezhipçidir. İstanbul'a olan hayranlığını şu cümlelerle ifade eder; “...Ben İstanbulluyum. 1000 sene Bizans devrinde hristiyandım. Fatih’imiz İstanbul’u aldı, müslüman oldum. 500 sene de bu. Dile kolay, 1500 yaşındayım.”

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun