‘Son İstanbullu’nun defterindeki hazine

‘Son İstanbullu’nun defterindeki hazine

Süheyl Ünver, İstanbul’un tarihi eserlerini en ince detaylarına kadar sayfalar dolusu defterlere işledi. Kıymet bilmezlik yüzünden yitip gitmekte olan Kültür hazinelerini kayıt altına alırken ‘tek kişilik ordu’ gibi çalıştı.

BEYAZ TARİH / HABER

Hekim, tıp tarihçisi, ilimler tarihçisi, folklor araştırmacısı, etnograf, yazar, arşivci, ressam, şair, hattat, ebru sanatçı ve müzehhib… Tüm bu özellikler bir araya geldi ve bir isim altında toplandı. O isim, Ord. Prof. Dr. Ahmet Süheyl Ünver’di. Giyinişi, yürüyüşü, konuşması ve selâm verişiyle tam bir İstanbul beyefendisi olan Süheyl Ünver için yazar-mutasavvıf Nezih Uzel “Son İstanbullu” tabirini kullanmıştı. İstanbul’un kaybolmakta olan güzelliklerini, tarihi eserlerini en ince detaylarına kadar adeta nakış gibi resme ve kayıtlara geçerek, kültürel mirasın korunmasında ‘tek kişilik ordu gibi’ çalışan Süheyl Ünver doğumunun 120’nci yılında anılacak. 

Çok sayıda kitap yazdı

“Doğumunun 120. Yılında Bir İstanbul Beyefendisi Süheyl Ünver” başlıklı program, 24 Şubat’ta (Cumartesi) TYB’nin İstanbul Şubesi’nde gerçekleştirilecek. Oturum başkanlığını TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı’nın üstleneceği etkinlikte, Ünver’in sanata bakışını ve kültürel kimliğini Prof. Dr. Ahmed Güner Sayar ve Prof. Dr. Çiçek Derman anlatacak. Ünver, altmış yılı aşan telif hayatı boyunca başta tıp olmak üzere çoğu bilim, kültür ve sanat tarihine dair çok sayıda kitap, makale, tebliğ, ansiklopedi maddesi ve gazete yazısı kaleme aldı.

Cumartesi gününü not edin

Giyinişi, yürüyüşü, konuşması ve selâm verişiyle tam bir İstanbul beyefendisi olan Süheyl Ünver için yazar-mutasavvıf Nezih Uzel “Son İstanbullu” tabirini kullanmıştı. Ünver için, Cumartesi günü anma toplantısı düzenlenecek.

Kaynak: Star

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun