Şeyh Şamil Tiyatroya Taşınıyor

Şeyh Şamil Tiyatroya Taşınıyor

Ekranların reyting rekorları kıran dizisi Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde ‘Küpeli’ karakteriyle tanınan genç oyuncu Atilla Alpar, Ruslarla girdiği mücadeleyle tanınan ve ‘Kafkasya Kartalı’ olarak anılan Şeyh Şamil’i Türk tiyatrolarında ilk kez sahneye taşıyor.

BEYAZ TARİH / HABER

Televizyon dizileri ve tiyatrolarda rol alan, Kurtlar Vadisi Pusu’daki ‘Küpeli’ karakteriyle büyük bir çıkış yapan oyuncu Atilla Alpar, Türk tiyatrolarında bir ilki gerçekleştirmek için kolları sıvadı.

Vadi'den ayrıldıktan sonra İzmir’e yerleşen genç oyuncu, kurduğu tiyatro35’in genel sanat yönetmenliğini yürüterek Ruslarla girdiği mücadeleyle tanınan ve ‘Kafkas Kartalı’ olarak anılan Şeyh Şamil için bir tiyatro oyunu hazırladı. Aylarca süren senaryo çalışmalarının ardından oyunun tanıtım filmini ve provalarını tamamlayan Alpar, önümüzdeki günlerde seyirci karşısına çıkarak Şeyh Şamil’in Ruslarla kahramanca mücadelesini anlatacak.

Başta Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerinde oyunu sahneleyecek olan Atilla Alpar, ileri ki zamanlarda yurt dışına turne düzenleyecek. Tiyatro yönetmenliğini Muzaffer Aksoy’un yaptığı, tarih danışmanlığını Doç. Dr. Fikret Efe’nin yürüttüğü tek kişilik oyunun süresi 70 dakika olarak belirlendi.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun