Sahipsiz Tarihi Eser

Sahipsiz Tarihi Eser

Beylerbeyinde bulunan tarihi çeşme emsalleri gibi yıkılmaya yüz tutmuş vaziyette bekliyor.

BEYAZ TARİH / HABER - İNCELEME

Beylerbeyinde bulunan ve üzerinde kitabesi olmadığı için tam olarak kimin döneminde ve kimin tarafından yaptırıldığını tespit edemediğimiz, fakat kamuoyunda Sultan I.Abdülhamid Sebili olarak bilinen tarihi eser, 4/3'ü yok olmuş halde tadilat bekliyor.

Sayısız tarihi eserlerin bulunduğu bu topraklarda Bizans, Selçuklu ve Osmanlı eserleri ağırlıklı olarak bulunuyor. Günümüze kadar ulaşan eserlerin büyük çoğunluğu Osmanlı dönemine ait. Yapıları görkemli olduğu için ilk olarak Cami, Saray, Kale-Sur ve Medreseler akla geliyor fakat bu coğrafya'da daha aklımıza  gelmeyecek yüzlerce eser bulunuyor. Kimisi geçtiğimiz yollarda duvar diplerine sinmiş, yolların altında kalmış, yol genişletme, alan açma çalışmalarında harap olmuştur. Cumhuriyet sonrası yapılan şehir planlamalarında ise acımasızca yok edilen  eserlerden fazlasıyla vardır. Çeşmenin bulunduğu semt sakinleri  "sürekli restorasyon geçireceği söyleniyor fakat bir gelişme olmadı" diye şikayetlerini dile getiriyorlar. Sadece ön yüzü kalmış olan bu yapı Beylerbeyi Çamlıca Caddesi'nden Yalıboyu Caddesi'ne çıkarken ışıklarda sağda, Beylerbeyi Sarayı'na 500 metredir. Yani, Anadolu yakasında fazlasıyla merkez ve tarihi bir semtte bulunuyor.

 

ss
           Çeşmenin arkadan görünüşü

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun