Sagrada Familia Tapınağı'nın İnşası 2026'da Tamamlanacak

Sagrada Familia Tapınağı'nın İnşası 2026'da Tamamlanacak

Ünlü mimar Gaudi tarafından yapımına 1882 yılında başlanılan Barcelona'daki "Sagrada Familia" tapınağının inşasının 2026 yılında tamamlanacağı açıklandı

BEYAZ TARİH / HABER

İspanya'nın en çok turist çeken yeri olarak bilinen, bugüne kadar yüzde 70'i bitirilmiş olan Barcelona'daki "Sagrada Familia" (Kutsal Aile) tapınağının inşasının 2026 yılında tamamlanacağı bildirildi.

2012 yılından beri Sagrada Familia'nın mimar direktörü olan Jordi Fauli, bugün basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Gaudi'nin mimari çiziminde öngörülen 18 kuleden eksik olan 6'sının inşasına 2016 yılında başlanacağını, 2017'de bunların dışarıdan görünebileceklerini ve 2020'de de tamamlanmış olacaklarını belirtti.

Ad

Gaudi'nin projesi gereği Hz. İsa, Meryem Ana ve 4 Evangelist'e (incil yazarları) atfedilecek bu kuleler tarihi ve dini yapının üst tarafının ortasına dikilecek. Mimar Fauli, Hz. İsa kulesinin 172,5 metre ile en uzun kule, Meryem Ana'nın 140 metre ve 4 Evangelist'in ise 135'er metre uzunluğunda olacağını ve inşaat için öngörülen yıllık bütçenin yaklaşık 25 milyon avro olduğunu bildirdi.

20. yüzyılın en büyük mimarı olarak gösterilen Katalan mimar Antonio Gaudi'nin en büyük eseri olan ve yapımına 1882 yılında başlanan Sagrada Familia'nın inşasına, Gaudi'nin 1926 yılında tramvay çarpması sonucu hayatını kaybetmesinden sonra ara verilmişti. 

İspanya İç Savaşı döneminde (1936-1939) özellikle kripta bölümünün ateşe verilmesiyle Gaudi'nin çalışma odasındaki planların ve maketlerin büyük bölümü yanmış ve Sagrada Familia'nın inşasına 1944 yılında yeniden başlanmıştı. Sağ iken Sagrada Familia'nın sadece 1 kulesini görebilen Gaudi'nin ölümünden sonra günümüze kadar proje direktörlüğü için 4 mimara görev verildi.

Yılda yaklaşık 3,2 milyon kişinin ziyaret ettiği Sagrada Familia'nın, kurucu mimarı Gaudi'nin ölümünün 100. yılı olan 2026'da tamamlanması bekleniyor.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun