Safranbolu'ya 'Avrupa Şeref Plaketi' verilecek

Safranbolu'ya 'Avrupa Şeref Plaketi' verilecek

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde ve "en iyi korunan 20 kent" arasında yer alan Karabük'ün Safranbolu ilçesi, "Avrupa Şeref Plaketi"ne layık görüldü.

BEYAZ TARİH / HABER

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde ve "en iyi korunan 20 kent" arasında yer alan Karabük'ün Safranbolu ilçesi, "Avrupa Şeref Plaketi"ne layık görüldü.

Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, tarihi bir konakta düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Konseyi tarafından ilçeye 2012'de "Avrupa Şeref Bayrağı", 2013'te de "Avrupa Şeref Diploması" verildiğini söyledi.

Yaptıkları başvurunun ardından bu yıl da "Avrupa Şeref Plaketi"ne layık görüldüklerini anlatan Aksoy, "Avrupa ödülleri 4 ana kategoride veriliyor. Bunlar Avrupa Şeref Diploması, Avrupa Şeref Bayrağı, Avrupa Şeref Plaketi ve Avrupa Ödülü. Amacımız Avrupa Ödülü'nü almak. Bu uğurda da şu ana kadar 3 kademeyi atlattık. Avrupa Ödülü'ne şu ana kadar Türkiye'den sadece 3 şehir layık görüldü." dedi.

Aksoy, ödülün 20 Temmuz'da törenle teslim edileceğini bildirdi.

Kaynak: AA

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun