Safranbolu'ya Avrupa Şeref Plaketi

Safranbolu'ya Avrupa Şeref Plaketi

UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'nde yer alan ve en iyi korunan 20 kent arasında bulunan Karabük'ün Safranbolu ilçesi, Avrupa Şeref Plaketi'ni almaya hak kazandı.

BEYAZ TARİH / HABER

UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'nde yer alan ve en iyi korunan 20 kent arasında bulunan Karabük'ün Safranbolu ilçesi, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) tarafından verilen Avrupa Diploması ve Avrupa Şeref Bayrağı'nın ardından Avrupa Şeref Plaketi'ni de almaya hak kazandı.

Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AKPM tarafından her yıl üye ve aday ülke belediyeler için düzenlenen çalışmaya 2011 yılından beri katıldıklarını söyledi.

AKPM'den 2012'de Avrupa Diploması aldıklarını ifade eden Aksoy, Avrupa Birliği karar ve yönetim organı olan Avrupa Konseyi tarafından üye ve aday ülkelerin şehirleri arasında Avrupa değerlerini benimsemek, Avrupa sistem ve kalitesi üzerine yapılan çalışmaları teşvik etmek, yerel yönetimleri daha kaliteli hizmet sunmaya birbirlerini destekleyen, birbirleriyle ilişki kurmalarını sağlayan bir düzeye getirme hususunda yarışma düzenlendiğini bildirdi.

Aksoy, Avrupa Diploması'nı almaya hak kazanırken, yaklaşık 60 madde olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"İlişkilerin yürütülmesi, Avrupa değerlerinin benimsetilmesi, çalışmaların uluslararası standartlara ulaştırılması, dışa açıklık, dış dünyayla bağlantı kurma hususunda kriterler var. Bu kriterleri sağladığımız için ilk aşamada diploma ödülü veriliyor. İkinci aşamaya 2013'de başvurduk. 2013 yılında Avrupa Şeref Bayrağı aldık. Avrupa Şeref Bayrağı'nı alırken de bir kat daha fazla kriterler var. Bu kriterlerin yerine getirilmesiyle ilgili çalışmalar yaptık. Sonrasında Avrupa Şeref Bayrağı'nı Avrupa Birliği'nden gelen temsilciden aldık."

Ödül Temmuz Ayında Verilecek

Bu sene Avrupa Şeref Plaketi'ne layık görüldüklerini anlatan Aksoy, katılan birkaç şehir olduğunu, onların arasında başarıya ulaştıklarını belirtti.

AK Parti Karabük Milletvekili Burhanettin Uysal'ın da AKPM üyesi olduğunu ve büyük destek verdiğini belirten Aksoy, "Safranbolu'da temmuz ayı içerisinde yapacağımız organizasyonla ödülü Avrupa Konseyi bize teslim edecek. Bundan sonra hedefimiz Avrupa Ödülü'nü kazanmak. Avrupa Şeref Plaketi her yıl 3 ya da 4 şehre verilebiliyor ama Avrupa Ödülü, Avrupa genelinde sadece bir şehre veriliyor. Bunun için epey bir uğraşmamız gerekiyor. Amacımız 2018 ya da 2019 yılında Avrupa Ödülü'nü alacak performansı yakalamak." diye konuştu.

Safranbolu'ya, daha önce 2012 yılında Avrupa Diploması ve 2013 yılında Avrupa Şeref Bayrağı verilmişti. Türkiye'de daha önce Avrupa Şeref Plaketi'ni Ankara ve Kocaeli almıştı.

Kaynak: AA

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun