Rumeli Hisarı Cami Yeniden Yapılıyor

Rumeli Hisarı Cami Yeniden Yapılıyor

Sadri Alışık ödül töreninde Tiyatro için yapıldığını zannedip aslına uygun kalması için direnme çağrısı yapılan İstanbul'un ilk camisi ve hatta ilk yapılarından birisi olan Rumeli Hisarı Cami İstanbul Fethinin kutlandığı 29 Mayıs gününe yetiştirilmeye çalışılıyor.

BEYAZ TARİHİ / HABER SERVİSİ

Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethi öncesinde Anadolu Hisarı'nın tam karşısına yaptırılan Rumeli Hisarı’nın restorasyonu Ocak ayında başlamıştı. Restorasyon kapsamında yarım asırdan fazladır harabe halde bulunan ve yıkılan minaresi ile metruk şekilde kalan hisar mescidi, İstanbul Fethinin sene-i devriyesini yaşadığımız bu mayıs ayında Fetih günü olan 29 mayıs gününe yetiştirilmeye çalışılmaktadır. Bazı gazetelerce "restorasyonun altından mescid çıktı"  "açık hava tiyatrosunun olduğu bölgede başlandı"  gibi haberler burasının geçmişte ne olduğunun bilinmesini gerekli kılmıştır. Hisar cami Fethin sembolü ve ilk cami ünvanı olarak yıllarca ayakta durduktan sonra meydana gelen depremlerle sarsılmış ve yıkılmıştır. 1953 yılında Fethin 500. Yılı münasebetiyle hisar temizlendi ahşap evlerle cami kalıntısı yok edildi. Hisarda klasik tiyatro eserleri oynandı. Hisarın yüksek ses titreşiminden zarar göreceği gerçeği bilndiği halde göz ardı edilerek pop müzik konserlerine açıldı ve sahne caminin temeli üstüne kuruldu. Yükselti kısımları düzenlenerek oturma düzenlemesi yapıldı ve Antik Tiyatro'ya benzer bir hale getirildi. Herhalde bundandır ki burasının aslında ne olduğunu bilmeyenler Sadri Alışık ödül töreninde Tiyatro için yapıldığını zannedip aslına uygun kalması için direnme çağrısı yaptılar.

HİSAR CAMİ YAPILIŞI

İstanbul'u fethetmek için abluka altına alması gerektiğini bilen Fatih, büyük dedesi Yıldırım Bayezid'in yaptırdığı Anadolu Hisarına tam karşı Rumeli-Avrupa yakasına bir hisar yaptırmış ve  Bizans gemilerinin geçişine izin vermemiştir. 4, 4.5 ay gibi kısa bir süre de yapılan Rumeli Hisarına kendisinin ve binlerce çalışan-asker ibadetlerinin yerine getirmesi için bir cami inşa ettirmiştir. Bu cami inşa edildikten sonra Hisar cami, Kale cami gibi çeşitli adlarla adlandırıldıysa da Fetih gerçekleştikten sonra Fatih'in lakabı olan Ebu'l Feth (fethin babası) Cami olarak adlandılmıştır. Zamanla kale içinin yerleşim bölgesi olmasıyla burada yine Hisar adıyla bir mahalle meydana gelmiştir.

HİSAR CAMİ YIKILIŞI

İstanbul Fethinden önce yapılan ve ilk yapılardan olma özelliği taşıyan bu cami yangınlar ve depremler neticesinde yıkılmıştır. 1953 yılında Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın emriyle Fethin 500. Yılı kutlamaları nedeniyle hisar tadilat geçirdi, restore edildi fakat ahşap evlerle cami kalıntısı yok edildi. Bir kaç yıl sonra mimari proje yarışması sonucu kazananlar tarafından buraya önce tiyatro sahnesi yapılmış bunun devri geçince konser alanına terk edilmiştir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun