Roma'nın simgesi Kolezyum parlamaya başladı

Roma'nın simgesi Kolezyum parlamaya başladı

Roma'nın simgesi olan Kolezyum'un dış yüzeyinde yaklaşık 3 yıldır devam eden şimdiye kadarki en geniş restorasyonun ilk aşamasının sona ermesiyle tarihi yapı, eski parlak heybetli günlerine geri döndü.

BEYAZ TARİH / HABER

İtalya'nın başkenti Roma'nın simgesi olan Kolezyum'un dış yüzeyinde yaklaşık 3 yıldır devam eden şimdiye kadarki en geniş restorasyonun ilk aşamasının sona ermesiyle tarihi yapı, eski parlak heybetli günlerine geri döndü.

Milattan sonra 72 ile 80 yılları arasında inşa edilen, uzun yıllar Roma İmparatorlarının ve Romalıların büyük eğlencelerine ev sahipliği yapan, günümüzde Roma kentinin simgesi haline gelerek yılda 5 ile 6 milyon turist tarafından ziyaret edilen tarihi arena Kolezyum'da üç aşamalı restorasyon planının ilk aşaması tamamlandı.

Asıl adı Flavianus Amfitiyatrosu olan ve yıllara meydan okuyan tarihi arena için 2011 yılında dile getirilen restorasyon çabaları, 2013 yılında Floransalı işadamı Diego Dalle Valle'nin sahibi olduğu ünlü ayakkabı firması Tod's 25 milyon avroluk sponsorluğuyla hayata geçerken, bugün bu kapsamlı tadilat çalışmalarında ilk sonuca ulaşıldı.

Kolezyum'da İtalya Başbakanı Matteo Renzi, "Bugün, büyük projelerin gerçeğe dönüştürülebileceğinin mümkün olup olmadığını soranlar için büyük zafer günüdür." dedi.

Renzi, Diego Dalle Valle’nin büyük cesaretle bu işin üzerine gittiğini ve kendilerine büyük gurur yaşattığını belirtti. 

İtalya Kültür Bakanı Dario Franceschini de "Roma için Kolezyum için İtalya için güzel bir gün. Kolezyum'un restorasyonu bütün dünyayı ilgilendiriyor" diye konuştu.

Restorasyona tek başına sponsor olan  Tod's markasının Diego Dalle Valle de "Bu İtalya için çok güzel bir şey. Güzel bir işaret. İtalyan olmakla gurur duyuyorum. Ülkemiz için daha fazla şey yapmamız gerekir." dedi.

Kaynak: AA

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun