Roma Dönemine Ait Lahit Müzeye Taşındı

Roma Dönemine Ait Lahit Müzeye Taşındı

Bursa'nın İznik ilçesinde, bir zeytinlikte bulunan M.Ö 1. yüzyıl Roma dönemine ait lahit, 23 Aralık 2015 tarihinde müzeye taşındı.

BEYAZ TARİH \ HABER

İznik'te geçen hafta bir zeytinlikte bulunan ve daha önce kaçak defineciler tarafından kapağı kırılarak yağmalandığı anlaşılan M.Ö 1. yüzyıl Roma dönemine ait lahit, dün bulunduğu tarladan çıkarılarak Müze Müdürlüğü bahçesine taşındı. Arkeologlar, ortaya çıkan lahitin dönemin en iyi işçiliğine sahip olduğunu söyledi.

Takriben 7 ton ağırlığında olan lahdin üst kapağında antik çağ aşk tanrıçası Eros, yine çatı kenarlarında 5 adet arslan başı, kapak önünde kalkan göbeği, gövde yan yüzlerinde 8 adet meşale ve dua eden Eros kabartama figürleri bulunuyor.

Değerli bir mermer taştan yapıldığı belirlenen lahitin kapak bölümünde, köşelerden uzanan nilüfer çiçeğinin içinde Eros kabartmaları ve aslan kafası figürleri yer alıyor. Bir kadın mezarını çevrelediği tahmin edilen lahitin yanlarında ise erkek ve kadın figürleri bulunuyor.

Antik çağ inanışına göre bu tür lahde defnedilen kişilerin yanına en sevdiği eşyalar ve ziynet eşlaları konuluyor. Mezara konulan paranın, ölen kişinin yer altı tanrısı Hades'in kayığına binerek ödeyeceği ücreti temsil ediyor. İnanışa göre Hades'in kayığı ile cennete kürek çekiliyor. Ancak bugün bulunan lahdin çok uzun yıllar önce defineciler tarafından soyulmuş olması, içinde ne olduğuna dair bir ipucu bırakmıyor.

 

Kaynak: DHA

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun