Rengarenk sokaklarıyla İstanbul'un tarihi semti Balat

Rengarenk sokaklarıyla İstanbul'un tarihi semti Balat

İstanbul'un tarihi dokusunun en yoğun hissedildiği Tarihi Yarımada'da bulunan, tarihi yapısı ve mimari özellikleriyle doğan bir set ortamını anımsatan Balat ilgi görmeye devam ediyor.

BEYAZ TARİH / HABER

Son dönemde doğal bir set ortamı olması dolayısıyla dizi ve film sektörünün yoğun ilgisiyle karşılaşan Balat’a profesyonel ve amatör fotoğrafçılar ile yerli ve yabancı turistler de ilgi gösteriyor.

Uzun yokuşları, rengârenk sokakları ve farklı renklerdeki binaları, ziyaretçilerle dolup taşan kafeleriyle meşhur Balat’ta her sokak başında ve renkli binaların önünde fotoğraf çekenleri görmek mümkün.

 

Fatih’te Tarihi Yarımada’nın kuzeydoğusunda bulunan Balat’ta cami, kilise ve sinagoglara rastlanıyor. Farklı kültürlerin bir arada yaşadığı bir semt olan Balat’ta önemli tarihi yapılar bulunuyor. Balat, görülecek, gezilecek ve keşfedilecek birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor.

 

Balat’ın önemli tarihi yapıları arasında1 Bulgar Kilisesi, Fener Rum Lisesi, Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi, Aya Yorgi Metohion Kilisesi, Fethiye Camisi Sarnıcı, Aspar Sarnıcı, Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi gibi yapılar yer alıyor.

Balat’a deniz yolu üzerinden Haliç Hattı kullanılarak ya da Eminönü üzerinden otobüsler ile ulaşılabilir. 

 

Kaynak: istanbul.gov.tr

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun