Rami Kışlası 'Şehir Müzesi' Olacak

Rami Kışlası 'Şehir Müzesi' Olacak

Sultan III. Mustafa döneminde yaptırılan 220 bin metrekare alana sahip tarihi Rami Kışlası, içinde Tarih ve Medeniyet ile Eyüp El Ensari Panorama Müzesi'nin de bulunduğu şehir müzesine dönüştürülecek.

BEYAZ TARİH / KÜLTÜR-SANAT

Sultan III. Mustafa döneminde yaptırılan 220 bin metrekare alana sahip tarihi Rami Kışlası, içinde Tarih ve Medeniyet ile Eyüp El Ensari Panorama Müzesi'nin de bulunduğu şehir müzesine dönüştürülecek. Bu çalışmayla tarihi kışla müze, kütühane ve peyzaj düzenlemesiyle halkın hizmetine sunulacak.

Ziyaretçilerin gezebileceği büyük bir avlu ve iç mekanların inşa edileceği müze, avlu, sergi salonları ve gezi mekanlarından oluşacak. Bunun yanında kafeteryalar, kitapçılar, hediyelik eşya ve el sanatları ürünlerinin yapılıp sergilendiği atölyeler bulunacak. Yeni yapılacak olan kütühane 3 milyon kitap kapasitesine ve sınırsız dijital kayıt imkanına sahip olacak.

Rami Kışlası

Asakür-i Mansure-i Muhammediye Kışlası olarak da bilinen Rami Kışlası 1757-1774 yılları arasında inşa edildi. 1980 yılına kadar TSK'ya hizmet veren Rami Kışlası, bu tarihten sonra dinlenme alanı yapılması şartıyla İBB'ye devri gerçekleştirildi. Kışla daha sonra dönemin belediye başkanı tarafından 1986 senesinde geçici olarak toptancılara tahsis edildi. 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun