Prof. Dr. Afyoncu: Süleyman Paşa Osmanlı'nın Kurucuları Arasında Sayılmalıdır

Prof. Dr. Afyoncu: Süleyman Paşa Osmanlı'nın Kurucuları Arasında Sayılmalıdır

Prof. Dr. Afyoncu, "Bana göre Osmanlı'nın kurucuları arasında sayılması gerekenlerden biri de Süleyman Paşa'dır." dedi.

BEYAZ TARİH \ MAKALE

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erhan Afyoncu, Osmanlı'nın bir dünya imparatorluğu olmasında Fatih Sultan Mehmet'in son derece önemli bir rolünün olduğunu fakat Orhan Gazi'nin oğlu Gazi Süleyman Paşa'nın da kurucular arasında sayılması gerektiğini belirterek, "Bir padişah olmamasına rağmen Osmanlı'yı diğer beyliklerden ayırt edici vasıflar sağlaması, Rumeli'ye geçirmesi, Rumeli'de tutunmasını sağlamasından dolayı Osman Gazi ve Fatih Sultan Mehmet'in yanına adının konulabileceği kanaatindeyim" dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi işbirliğiyle Başiskele ilçesinde bir otelde düzenlenen "Uluslararası Gazi Süleyman Paşa ve Kocaeli Tarihi" konulu sempozyumun açılış oturumuna katılan Afyoncu, "Süleyman Paşa'nın Osmanlı Tarihindeki Yeri" başlıklı bildiri sundu.

Osmanlı'nın ikinci padişahı Orhan Gazi'nin oğlu Gazi Süleyman Paşa'nın imparatorluk tarihinde çok önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Afyoncu, Osmanlı tarihinde genelde padişahların öne çıktığını fakat şehzadeler Gazi Süleyman Paşa, Cem Sultan, Mustafa Çelebi ve Kanunu Sultan Süleyman'ın oğlu Şehzade Mustafa'nın en az padişahlar kadar meşhur olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Afyoncu, "Bunların ilki Gazi Süleyman Paşa'dır. Süleyman Paşa diğer 3 şehzadeden farklı olarak bir hükümdar gibi fütuhatta bulunması ve Rumeli'yi Türklere kazandırmasından dolayı, Osmanlı tarihinde son derece ön plana çıkmış bir şahsiyettir." diye konuştu.

"Osmanlı'nın varlık sebebi Süleyman Paşa'nın fütuhatıyla bizim elimize geçti"

Afyoncu, Nicolae Jorga ve Halil İnalcık gibi birçok tarihçinin Osmanlı'nın gerçek kurucusu olarak Osman Gazi ve Fatih Sultan Mehmet'i ön plana çıkardıklarına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Osmanlı'nın bir dünya imparatorluğu olmasında Fatih'in son derece önemli rolü vardır fakat bana göre Osmanlı'nın kurucuları arasında sayılması gerekenlerden biri de Süleyman Paşa'dır. Bir padişah olmamasına rağmen Osmanlı'yı diğer beyliklerden ayırt edici vasıflar sağlaması, Rumeli'ye geçirmesi, Rumeli'de tutunmasını sağlamasından dolayı Osman Gazi ve Fatih Sultan Mehmet'in yanına adının konulabileceği kanaatindeyim."

Kaynak:AA

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun