Pompeii’de küller altında kalan at bulundu

Pompeii’de küller altında kalan at bulundu

MS. 79 yılında Pompeii’deki Vezüv Yanardağı’nın patlaması sonucu küller altında taşlaşan ve günümüze kadar çok iyi korunarak gelen at gün yüzüne çıkarıldı.

BEYAZ TARİH / HABER

İtalya’daki, Pompeii’de Vezüv Yanardağı patlaması sırasında taşlaşarak ölen bir at, şehir surları dışında yer alan bir ahırın içerisinde keşfedildi. Keşfi yapan bir grup arkeolog, antik külden dolayı ulaşabildikleri atın kalan vücuduna, buldukları bir boşluktan sıvı alçı enjekte ederek bedenin bütünlüğünü gözler önüne serdi.

Bulunan atın ayak üzerindeyken bir metre elli santim (beş feet) civarında uzunluğa sahip olduğu düşünülüyor. Atın kafasının yanında demir ve tunç bağlantı parçalarına sahip bir koşumun izleri bulunduğu için atın bir geçit töreni atı olabileceği düşünülmekte. Daha önce eşeklerin ve katırların iskeletleri Chaste Lovers Evi olarak bilinen bölgede bulunan bir ahırdan bulunmuştu, ancak yetkililer bu yeni buluntunun harap şehirdeki bugüne kadar bulunan ilk ve tek tam bir at olduğunu ifade etti. Pompeii’de tam şekle sahip bir şekilde bulunan bir köpek ve domuz ile birlikte bulunan bu at, şeklen tam korunarak ortaya çıkarılan hayvanlar arasında en yeni keşif olmakta. Tünellerin bulunduğu Civita Giuliana’nın bir bölgesinde gerçekleştirilen son kurtarma kazılarında ayrıca aynı döneme ait testiler, aletler ve mutfak eşyaları da bulundu.

at

Atın yanı sıra, aynı zamanda sürahi, alet ve mutfak eşyalarının kalıntıları ile ölümcül patlamadan sonra gömülmüş bir adamın mezarını da buldu. Bu da insanların Pompeii’de yaşanan Veüz Yanardağı felaketinden sonra da geride kalan harabelerde ya da bunların üzerinde yaşamın devam ettiği fikrini aşılamakta. Pompeii’de neredeyse 2000 yıl önce yaşanmış bu felaketin izleri ve buluntuları günümüzde hala daha gün yüzüne çıkarılmaya devam ediyor. Daha geçtiğimiz ay arkeologlar, tamamen kazılmış olduğu düşünülen bir hamamdaki genç bir çocuğun tam iskeletini keşfettiler.

Kaynak: arkeolojihaber.net

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun