Piri Mehmet Paşa Camisi yeniden ibadete açıldı

Piri Mehmet Paşa Camisi yeniden ibadete açıldı

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş,Silivri'deki Piri Mehmet Paşa Camisinin açılışındaki konuşmasında, "Bu eserlerle yeniden benliğimize kavuşuyor, tarihimizdeki, kültürümüzdeki gücü kuşanıyoruz." dedi.

BEYAZ TARİH / HABER

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İstanbul Valiliği tarafından restore edilen Silivri'deki Piri Mehmet Paşa Camisinin açılışındaki konuşmasında, Osmanlı'da sadrazamların, paşaların, devlet yönetiminde belli kademeye gelmiş olanların gittikleri yerlerde mutlaka camiler, medreseler, hanlar, hamamlar gibi kalıcı eserler bıraktığını anlattı.

Kurtulmuş, medeniyetin hasletlerinin uzun asırlar boyunca, unutulduğunu, unutturulduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

"Son 2 asırdır, özellikle son 150 yıldır köklerimize ait ne varsa onlardan temizlenirsek, o camileri, medreseleri, sıbyan mekteplerini, şifahaneleri, bunların hepsini geride bırakırsak, hele mümkün olabilse bir de üstlerini örtebilir, kendi yönümüzü batıya doğru çevirirsek, onlarda ne varsa onları alır taklit edersek, adam oluruz zannettik. Dolayısıyla maalesef Türkiye'de ve maalesef Osmanlı'nın çekip gittiği, ayrılmak zorunda kaldığı ülkelerin çoğunda da bu canım eserlerimizin çoğu yitip, kaybolup gitti, gün yüzünden uzaklaştı. Şimdi bunları tek tek ortaya çıkarıyoruz. Bu ortaya çıkarmak aslında bir uyanışın da göstergesidir. 150 yıldır kendi köklerimizden, tarihimizden, geleneğimizden utanmanın, sıkılmanın, uzaklaşmak istemenin bize neye mal olduğunu çok acı bir şekilde gördük. Şimdi köklerimize, tarihimize, medeniyetimize geri dönüyoruz, oradan ilham alıyoruz ama asla geride, geçmişte oyalanıp takılıp kalmıyoruz. Geçmişten ilham alarak, geleceğe doğru yürüyoruz. Türkiye'yi 21. yüzyılın çok büyük bir ülkesi haline getirmeye, ekonomik, siyasi, kültürel olarak yeniden çabalıyoruz. Bu eserler bu uyanışın göstergesidir. Bu eserlerle yeniden benliğimize kavuşuyor, yeniden tarihimizdeki, kültürümüzdeki gücü kuşanıyor, yeniden 'Ya Allah, vira Bismillah' diyerek, yolumuza devam ediyoruz."

"7 milyon 340 bin liraya mal oldu"

İstanbul Valisi Vasip Şahin de caminin restorasyonunun yaklaşık 7 milyon 340 bin liraya yaptırıldığını kaydetti.

Kaynak: AA
beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun