Phaselis Antik Kentine Yabancı Turist Akıyor, Türkler de Denize Giriyor

Phaselis Antik Kentine Yabancı Turist Akıyor, Türkler de Denize Giriyor

Kemer'de yer alan Phaselis Antik Kenti'ni yedi ayda 127 bin 132 kişi ziyaret ederken, bu ziyaretlerden toplam 819 bin 56 lira gelir elde edildi. Ziyaretçilerin çoğu yabancı turistlerden oluşurken yerli turistler ise denize girerek eğleniyor.

BEYAZ TARİH / HABER

Antalya İl Turizm ve Kültür Müdürlüğü verilerinden yapılan derlemeye göre, giriş ücretinin 10 lira olduğu Phaselis Antik Kenti'ni yedi ayda 127 bin 132 kişi ziyaret etti. Ocak'tan bu yana yedi ayda gişede satılan 72 bin 826 biletten 728 bin 260 lira, 2 bin 652 müzekarttan ise 90 bin 796 lira gelir elde edildi.  Antik kente, indirimli olarak 20 bin 460 kişi, 11 bin 586 kişi de ücretsiz olarak giriş yaptı. 

Kemer-Tekirova arasında bulunan tarihin en eski kalıntılarının yer aldığı Phaselis, ziyaret edilecek mekanların başında geliyor. Kenti gezmeye gelen yabancı turistler daha çok tarihi kalıntılara merak gösterirken, yerli turistler ise Phaselis koyunda denize girmeyi tercih ediyor. Kente gelen ziyaretçiler bol bol fotoğraf çekip bilgi alırken, Phaselis Koyu'nda da denize girmeyi ihmal etmiyorlar. Antik kente gelen ziyaretçilerin çoğunluğunu Ruslar, Almanlar, Hollandalılar ve İngilizler oluşturuyor. 

Tarihi eserlerin çokluğu ile övündüğümüz ülkemizde yabancı turistlerin ağırlıklı olarak fazla gezdiği her zaman gözlemlenebilen bir durum. Yabancı turistler olmasa bir çok tarihi yerin adını bile duymayacağız. Aynı hassasiyetin vatandaşlarımız tarafından gösterilerek ülkemizin tarihi yerlerini gezerek hem kendi bilgi, tarih dağarcıklarına hem de ülke ekonomisine katkı yapmalarını bekliyoruz.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun