Panorama 1326 Bursa'da Çalışmalar Başladı

Panorama 1326 Bursa'da Çalışmalar Başladı

Bursa Osmangazi Belediyesi tarafından yaptırılacak olan dünyanın en büyük ikinci panoramik müzesi olan ve geçtiğimiz ay temeli atılan 'Panorama 1326 Bursa'da çalışmalar başladı.

BEYAZ TARİH / HABER

Bursa'nın fethini anlatan her ayrıntının ince bir şekilde ele alınarak yapımına başlanan müzede, fetihte önemli bir yere sahip olan Balabancık ve Aktimur Hisarları, günlük hayatı temsil eden figürlerle gösterilecek. Fetih anında Orhan Bey'in pozisyonu da ayrıca tasvir edilecek.

Müze, ayrıca 3 boyutlu tasarımlar ve balmumundan yapılacak olan heykellerle desteklenerek bir ilki oluşturacak.

Beylik'ten Cihan Devleti'ne doğru uzanan sürecin 16 tabloda resmedileceği müzede, Bursa'da kabri bulunan padişahların dönemlerine ait eserler ve bunların bilgileri de yansıtılacak.

Geniş bir sergi alanına sahip olacak olan müzenin çevre dostu olma özelliği de göze çarpıyor. ABD'deki Çevre Dostu Binalar Konseyi tarafından geliştirilmiş kriterler çerçevesinde doğaya saygılı bir bina olarak tasarlanan müze, sivil mimari örneğini temsil etme özelliğiyle beraber tescillenecekmiş.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun