Osmanlı miğferi 1 milyon 200 bin liradan satışa çıkacak

Osmanlı miğferi 1 milyon 200 bin liradan satışa çıkacak

Osmanlı dönemine ait 16. yüzyıldan kalma sade işçilikli tombak miğfer, Nişantaşı Müzayedenin gerçekleştireceği 60. müzayedede, 1 milyon 200 bin lira açılış fiyatıyla satışa sunulacak.

BEYAZ TARİH / HABER

Nişantaşı Müzayedenin sahibi Ali Ulukaya, The Sofa Hotel'de yarın gerçekleştirilecek müzayedeye ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, 60. müzayedede, son yılların en önemli eserlerinden oluşan 199 eserin sanatseverlerle buluşacağını aktardı.

Eserlerin farklı koleksiyonlardan geldiğini dile getiren Ulukaya, müzayedeye ilişkin şu bilgileri verdi:

"Türkiye'nin en önemli koleksiyonlarından birine ait 16. yüzyıl tombak miğfer ve kahvedan, Osmanlı döneminden kalma 12.05 karat elmas taşlı küpe ve 7.45 karat elmas kolye, III. Napolyon dönemine ait eski kesim pırlanta ve zümrüt taşlı hem yüzük hem kolye ucu olarak kullanılabilen broş, billur, opalin ve Çeşm-i Bülbül'den oluşan Beykoz koleksiyonları müzayedede yer alıyor."

Osmanlı dönemine ait çok sayıda eserin yer aldığı müzayedede ayrıca Türkiye'deki müzayedelerde ilk defa satışa çıkan Sultan II. Abdülhamid tuğralı gümüş sehpa da sanatseverlerle buluşacak.

AA

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun