Osmanlı Bayrağı Ana Vatanına Teslim Edildi

Osmanlı Bayrağı Ana Vatanına Teslim Edildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Şam’da Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliğini sembolize eden ve 1. Dünya Savaşı sırasında kaybolan bayrağın Türkiye’ye iade edildiği bildirildi.

BEYAZ TARİH / HABER SERVİSİ
 
Henüz nasıl bir çalışma, araştırma ve diplomatik görüşme neticesinde Türkiye’ye iade edildiği bilinmeyen bayrak İngiltere’den Türkiye’ye gönderildi. Bakanlığı döneminde yurtdışından ülkeye getirilen eserlerden en kıymetlisinin Şam’da Dünya savaşı sırasında kaybolan Türk bayrağı olduğunu belirten Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik eserleri iade edenleri Türkiye’ye bayrağın nasıl sergilendiğini görmesi için davet edeceğini belirterek şunları ifade etti; “İngiliz kuvvetleri Şam'da Osmanlı karargahını işgal ediyorlar. Bu bayrağı gönderden indiriyorlar. General Allenby, bunu Başçavuş Edgar Turner'a veriyor. Turner da bunu alıp İngiltere'ye götürüyor. Bu, uzun yıllar Turner ailesinde, aile hatırası olarak kalıyor. Onun torunu bizim dünyaya yaptığımız çağrıları duydu ve bayrağı iade etmek istedi. Özel bir yer hazırladık. Birinci Dünya Savaşı'nın 100. yılına denk geliyor, sergileyeceğiz. Bunu Bakanlık dönemimdeki yurt dışından gelen en kıymetli eser olarak görüyorum. Ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımıza bu bayrağın Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda sergilenmesi konusunu arz edeceğim.
 
Bu bayrak bence bizim dış politikamızdaki ilgi alanımızın hangi dinamiklere dayanması gerektiğini göstermesi bakımından da çok iyi bir cevap teşkil ediyor.” Şam’dan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na 100 yıldan fazla bir zamandır akıbetinden bir haber olunan Osmanlı Bayrağı’nın detaylı bir araştırma ve takip neticesinde bulunduğu belirtiliyor. Bayrak Dünya savaşı sırasında kaybolmuştu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada ise bayrağın İngiltere’den Türkiye’ye teslim edildiği ifade ediliyorken Bakan Ömer Çelik’in yaptığı açıklamada bayrağın, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda sergilenmesi için teklifte bulunulacağı bildirildi. 
beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun