Osman Hamdi Bey Kayıkhanesi Gün Yüzüne Çıktı

Osman Hamdi Bey Kayıkhanesi Gün Yüzüne Çıktı

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde bulunan Osman Hamdi Bey Kayıkhanesi'nin restorasyonunun tamamlandığı bildirildi.

BEYAZ TARİH / HABER

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Eskihisar'dakiOsman Hamdi Bey'in müzesinin ardından yanında yer alan kayıkhanesinin de restore edildiği belirtildi.

Ahşap, taş ve tuğla malzemeli kayıkhanenin restorasyonuyla kente bir kültür hazinesi daha kazandırıldığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:"Kültür Varlıkları Koruma Kurulu onayının ardından restorasyonçalışmaları yapıldı. Osman Hamdi Bey Müzesi'nin önemli bölümlerindenkayıkhanenin bodrum katı taş ve tuğla malzemeden oluşuyor. Kayıkhanenin zemin katı da ahşap malzemeden imal edildi. Kayıkhane beyaz boyalı yapısıyla dikkat çekiyor."

Eserin, Kocaeli'de 19. yüzyıldan günümüze ulaşan orijinal kayıkhane olma özelliği taşıdığı aktarılan açıklamada, kayıkhanenin kültürel ve sosyal amaçlı kullanılacağı kaydedildi.

Kaynak: AA

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun