Orhan Pamuk 'Erdal Öz' Edebiyat Ödülü'ne Layık Görüldü

Orhan Pamuk 'Erdal Öz' Edebiyat Ödülü'ne Layık Görüldü

Edebiyat camiasının önemli ödüllerinden sayılan geleneksel 'Erdal Öz Edebiyat Ödülü'nün sekizincisi Orhan Pamuk'a verildi.

BEYAZ TARİH / HABER

Can Yayınları'nın katkılarıyla Erdal Öz anısına her yıl tertip edilen 'Erdal Öz Edebiyat Ödülü'nün' sekizincisi düzenlendi. Toplantıya Can Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Sırma Köksal ve seçici kurul başkanı Feride Çiçekoğlu katıldı ve bu ödüle Orhan Pamuk layık görüldü.

Türk edebiyatına ve romanına ciddi katkıları olan Orhan Pamuk'un ödülü, 15 Eylül Salı günü Pera Palas'ta düzenlenecek olan tören sonunda takdim edilecek. Ödülün yanında Orhan Pamuk, 15 bin liranın da sahibi olacak. 

Ödülün geleneksel olarak verilmeye devam edeceğini belirtiren yetkililer, bunun yanında bu yılki ödül için alternatif adayların olduğunu, seçici kurul üyelerinin ise Orhan Pamuk'ta mutabık kaldıklarını belirtti.

Erdal Öz Edebiyat Ödülü'ne geçtiğimiz yıllarda Gülten Akın, Nurdan Gürbilek, İhsan Oktay Anar, Şavkar Altınel, Murathan Mungan, Cemil Kavukçu ve Küçük İskender layık görülmüştü.

Erdal Öz kimdir ?

Türk yazar ve yayıncıdır. Uzun yıllar görüşlerinden ötürü tutuklu kaldı. Tutuklu olduğu süre zarfında Deniz Gezmiş ve Yusuf Aslan gibi devrimcilerle tanışarak onların öykülerini yazma fırsatı yakaladı. Cem Yayınevi’nin çocuk kitapları dizisini yönetti. 1980 yılında Can Yayınları'nı kurdu. Seçilmiş Hikayeler Dergisi, Varlık, Yenilik, Yeditepe, Değişim, Emek, Cumhuriyet gibi dergi ve gazetelerde şiirlerinin yanı sıra öykü ve eleştirileri de yayınlandı. "a" dergisinin kurucuları arasında yer aldı.

Orhan Pamuk kimdir ?

Türk roman yazarıdır. 2006 yılında Nobel ödülü alan ilk ve en genç Türk yazardır. Eserleri birçok dile çevrildi ve farklı ülkelerde yayımlandı. 2006 yılında TIME dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 kişisinden biri seçildi. Kitapları 60 dile çevrildi ve birçok ülkede yayımlandı.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun