Nusretiye Camii'nin Restorasyonu Hızla Devam Ediyor

Nusretiye Camii'nin Restorasyonu Hızla Devam Ediyor

İstanbul'un Tophane semtinde bulunan Nusretiye Camii restorasyon çalışmaları devam ediyor.

BEYAZ TARİH / HABER

Restorasyon kapsamında caminin muvakkithane, şadırvan ve sebili üzerine 1950'li yıllarda yapılan çimento örtüleri kurul kararı doğrultusunda söküldü ve tespit edilen problemli yerler tekrar restore edilmeye başlandı. İstanbul'da bulunan camiler arasında en ince minarelere sahip olan caminin dış cephesinde temizlik yapıldı. Bu kapsamda korumaya alınması gereken yerler muhafaza edildi. İki minaresi birinci seviyesine kadar söküldü ve minarelerden birisinin çalışmaları bitti. İstanbul'un en ince minarelerine sahip Nusretiye Camii'nin restorasyonu, bilim kurulları eşliğinde yapılıyor. 

Nusretiye Camii

Nusretiye Camii, Sultan III. Selim tarafından yaptırılan Arabacılar Kışlası Camii'nin Firuzağa yangınında kül olması sonucu , Sultan II. Mahmud tarafından 1826 tarihinde yaptırıldı. Camiinin miamarlığını Osmanlı'ya sonraki yıllarda saray, köşk inşası çalışmalarında bulunacak olan Balyan ailesinin ilk kuşağından olan Meremmetçi Bali Kalfa'nın oğlu Krikor Amira Balyan yaptı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun